خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : از شلوار های جین کهنه، کیف تلفن همراه بسازید

آموزش ساخت : از شلوار های جین کهنه، کیف تلفن همراه بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک کیف موبایل با شلوارهای جین کهنه را می‌آموزید. این کیف فقط یک جیب ندارد و طوری طراحی شده که بتوانید سایر وسایل نظیر موزیک پلیر، دسته کلید، کارت و چنین وسایلی را داخل آن بگذارید. حتی می‌توانید با تغییر سایز آن، این کیف را به یک کیف تبلت هم تبدیل کنید. با این کیف می‌توانید تمام خرت و پرت‌های کوچکی که کیف دستی تان را بهم میریزند، یکجا بگذارید تا برای پیدا کردن آنها مجبور نباشید همه کیف تان را بگردید. با افزودن یک بند مچی برای کیف هم می‌توانید آن را به یک کیف دستی کوچک و جمع و جور تبدیل کنید.

در ضمن این ساختنی ایده خوبی برای کاردستی‌های بازیافتی است.

گام اول: وسایل موردنیاز

وسایل موردنیاز برای ساخت کیف جین
وسایل موردنیاز برای ساخت کیف جین
  • دو عدد شلوار جین کهنه(شلواری را انتخاب کنید که زیپ داشته باشد و جیب آن سالم باشد)
  • نوار ولکرو
  • چرخ خیاطی
  • نخ
  • قیچی
  • خودکار
  • سنجاق
  • بشکاف
  • متر

دوختن شلوار جین با دوختن سایر پارچه‌ها فرق دارد. می‌توانید از سوزن مخصوص پارچه جین استفاده کنید؛ پایه زیپ چرخ خیاطی هم برای دوختن قسمت‌های مختلف این کیف را آسانتر می‌کند (برای دوختن لبه‌ها باید از پایه معمولی استفاده کنید).

اگر پارچه شلواری که درنظر گرفته اید خیلی کفلفت باشد، احتمالاً چند سوزن و یا بشکاف در حین کار خواهد شکست. برای جلوگیری از این مشکل، در حین کار نازک ترین قسمت‌های ممکن را برای بریدن انتخاب کنید.

اگر هم در حین دوخت متوجه شدید که نخ پایینی حلقه شده است، باید نخ بالایی را کلفت تر کنید یا میزان سفتی نخ بالایی چرخ خیاطی را بیشتر کنید.

گام دوم: جین را ببرید

کار را با علامت گذاری دور جیب‌های شلوار شروع کنید. اندازه‌های برش به اندازه جیب شلوار و اندازه نهایی کیف بستگی دارد. ما برای بریدن جیب 2.5 سانتیمتر از کناره‌ها و پایین و 8.5 سایت از بالای جیب علامت زدیم. اما اگر درباره اندازه نهایی کیف تان مطمئن نیستید، بهتر است از هر چهار طرف حدود 8.5 سانتیمتر حاشیه قرار دهید. وقتی خط‌هایی که کشیده اید را بریدید، جیب‌ها را هم ببرید.

همانطور که در تصویر دوم می‌بینید، با بشکاف زیپ را جدا کنید. به ترتیب از یک ردیف کوک شروع کنید و هر سه ردیف را کمی‌باز کنید. وقتی کمی‌از کوک‌ها را باز کردید، می‌توانید با کشیدن زیپ به سمت بالا آن را از پارچه جدا کنید. فقط دقت کنید که به زیپ آسیبی نرسد.

اگر می‌خواهید برای کیف تان بند یا دسته درست کنید، با قیچی کمی‌از حاشیه ای که دور دوخت‌های شلوار است را ببرید (تصویر سوم). برای ساخت یک بند کوتاه 25 تا 30 سانتیمتر کافی است اما اندازه بند کاملاً اختیاری است.

گام سوم: زیپ را وصل کنید

یکی از جیب‌ها را روی میز بگذارید. زیپ را درست وسط لبه بالایی جیب و طوری قرار دهید که دسته زیپ رو به داخل باشد. لبه بالایی زیپ را با لبه بالایی جیب تراز کنید و آنها را با سنجاق به هم سفت کنید. تمام طول این قسمت زیپ را به لبه جیب بدوزید. اگر پایه زیپ دارید، حتماً از آن استفاده کنید و حواستان باشد سنجاق‌ها زیر سوزن چرخ خیاطی نروند.

حالا با همین روش زیپ را روی لبه بالایی جیب دیگر هم بگذارید و آن را بدوزید. وقتی کار دوختن تمام شود دو جیب باید با زیپ بهم وصل شده باشند (تصویر سوم).

گام چهارم: بند کیف

سر بند را به گوشه بالایی جیب سنجاق کنید و ادامه بند را به سمت طرف دیگر جیب قرار دهید
سر بند را به گوشه بالایی جیب سنجاق کنید و ادامه بند را به سمت طرف دیگر جیب قرار دهید

اگر می‌خواهید برای کیف تان بند یا دسته درست کنید، بندهایی که قبلاً بریده اید را روی یکی از جیب‌ها قرار دهید. یک سر بند را روی یکی از گوشه‌های بالایی جیب بگذارید و بندها را به طرف به سمت مقابل رها کنید. لبه‌ها باز بند باید روی لبه‌های باز جیب قرار بگیرند؛ درغیر اینصورت ممکن است بندی که می‌برید بیش از حد بلند شود.

لبه‌ها را از یک طرف به طرف دیگر سنجاق بزنید. سنجاق را طوری بزنید که لبه‌ها بیرون بمانند تا بتوانید آنها را در گام بعدی ببینید. لبه بندها را از بالا روی یکدیگر سنجاق نکنید. بیشتر چرخ‌های خیاطی کلفتی بندها را تحمل نمی‌کنند و همین امر باعث شکستن سوزن‌ها می‌شود؛ بنابراین یک سوزن مناسب انتخاب کنید.

گام پنجم: حاشیه‌های لبه‌ها و پایین جیب

حاشیه‌های بالا و کنار جیب را بدوزید
حاشیه‌های بالا و کنار جیب را بدوزید

دو جیب را از رو، روی هم قرار دهید و مطمئن شوید زیپ باز است. قبل از دوختن باید جیب‌ها را طوری روی هم تنظیم کنید که تا جایی که می‌شود، تراز باشند. سپس تمام حاشیه لبه‌ها و پایین جیب را سنجاق بزنید.

با یک سانتیمتر فاصله از لبه‌های پارچه، لبه‌ها و پایین جیب را بدوزید. همینطور که پیش می‌روید سنجاق‌ها را هم جدا کنید.

گام ششم: لبه‌ها را کامل کنید

حاشیه‌های جیب را از داخل بدوزید
حاشیه‌های جیب را از داخل بدوزید

با دوخت زیگزاگی لبه‌های جیب را از داخل بدوزید تا از ریش ریش شدن لبه‌های کیف جلوگیری شود.

گام هفتم: قسمت‌های باز را بدوزید

کیف را به رو برگردانید
کیف را به رو برگردانید

چون پارچه ای که برای این کیف استفاده می‌شود، کمی‌کلفت است بهتر است قبل از برگرداندن کیف همه دوخت‌ها را چک کنید. اگر قسمتی از دوخت‌ها باز مانده بودند، با نخ و سوزن آن قسمت را ببندید.

حالا کیف را به رو برگردانید.

گام هشتم: نوار ولکرو

با افزودن کمی‌نوار ولکرو به لبه جیب‌ها، دیگر نگران افتادن وسایل از آنها نخواهید بود. البته اگر بخواهید می‌توانید بجای این نوار از دکه هم استفاده کنید.

چهار نوار ولکرو حدود 3 تا 4 سانتیمتری ببرید. به این خاطر اندازه نوارها را بلند انتخاب کرده ایم که وسایلی که داخل آنها قرار می‌گیرند، بیرون نریزند. علاوه براین با بلند بودن نوار ولکرو دیگر کوک‌هایی که روی آن میزنید دیده نخواهند شد و ظاهر خوب کیف هم حفظ می‌شود.

با استفاده از نخ و سوزن نوار ولکرو را در هر قسمتی که می‌خواهید بدوزید. کوک‌های روی ولکرو باید زیاد و محکم باشند زیرا ممکن است به مرور زمان و در اثر کشیده شدن‌ها مکرر نوار کنده شود. بعد از اینکه یکی از نوارها را دوختید، نوار مقابل را باید درست روبروی آن قرار دهید. وقتی جای دقیق نوار را پیدا کردید، نوار را با سنجاق سفت کنید و آن را بدوزید. همین مراحل را برای جیب دیگر تکرار کنید.

کیف تلفن همراه شما آماده است

کیف موبایل آماده است
کیف موبایل آماده است

حالا می‌توانید موبایل، موزیک پلیر یا هر چیز دیگری که می‌خواهید در این کیف قرار دهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کیف موبایل بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کیف موبایل بسازید
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک کیف موبایل را می‌آموزید که از جیب‌های شلوار جین ساخته می‌شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با ساخت شارژر خورشیدی موبایل تان هیچ جا خاموش نمیشود... باتری موبایل تان تا چند ساعت شارژ نگه می دارد؟ احتمالاً خیلی زیاد نیست. گجت های دیگرتان چطور؟ در این ساختنی طرز ساخت شارژر خورشیدی را یاد می گیرید که ...
با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را یاد گرفته بودید. امروز هم ساخت یک نمونه مشابه اما کاملتر را یاد می گیرید. خوبی این باربیکیوی مسافر...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت دوم... در این پست ساختنی قسمت دوم طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان سا...
دستبند پاراکورد بسازید و با مهره های چوبی تزیینش کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع دستبند پاراکورد را خوانده اید. آن دستبندهای ظاهر خیلی اسپرتی دارند و با سلیقه هر کسی جور در نمی آیند. اگر دوست دارید ...
با کارتن های بدون استفاده جعبه رومیزی شیک و جادار بسازید... اگر روی میز کار شما هم همیشه شلوغ است، می توانید این جعبه رومیزی را بسازید. ساخت این جعبه رومیزی برایتان مجانی تمام میشود و می توانید هرجایی از آن است...
آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید