خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : از شلوار های جین کهنه، کیف تلفن همراه بسازید

آموزش ساخت : از شلوار های جین کهنه، کیف تلفن همراه بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک کیف موبایل با شلوارهای جین کهنه را می آموزید. این کیف فقط یک جیب ندارد و طوری طراحی شده که بتوانید سایر وسایل نظیر موزیک پلیر، دسته کلید، کارت و چنین وسایلی را داخل آن بگذارید. حتی می توانید با تغییر سایز آن، این کیف را به یک کیف تبلت هم تبدیل کنید. با این کیف می توانید تمام خرت و پرت های کوچکی که کیف دستی تان را بهم میریزند، یکجا بگذارید تا برای پیدا کردن آنها مجبور نباشید همه کیف تان را بگردید. با افزودن یک بند مچی برای کیف هم می توانید آن را به یک کیف دستی کوچک و جمع و جور تبدیل کنید.

در ضمن این ساختنی ایده خوبی برای کاردستی های بازیافتی است.

گام اول: وسایل موردنیاز

وسایل موردنیاز برای ساخت کیف جین
وسایل موردنیاز برای ساخت کیف جین
  • دو عدد شلوار جین کهنه(شلواری را انتخاب کنید که زیپ داشته باشد و جیب آن سالم باشد)
  • نوار ولکرو
  • چرخ خیاطی
  • نخ
  • قیچی
  • خودکار
  • سنجاق
  • بشکاف
  • متر

دوختن شلوار جین با دوختن سایر پارچه ها فرق دارد. می توانید از سوزن مخصوص پارچه جین استفاده کنید؛ پایه زیپ چرخ خیاطی هم برای دوختن قسمت های مختلف این کیف را آسانتر می کند (برای دوختن لبه ها باید از پایه معمولی استفاده کنید).

اگر پارچه شلواری که درنظر گرفته اید خیلی کفلفت باشد، احتمالاً چند سوزن و یا بشکاف در حین کار خواهد شکست. برای جلوگیری از این مشکل، در حین کار نازک ترین قسمت های ممکن را برای بریدن انتخاب کنید.

اگر هم در حین دوخت متوجه شدید که نخ پایینی حلقه شده است، باید نخ بالایی را کلفت تر کنید یا میزان سفتی نخ بالایی چرخ خیاطی را بیشتر کنید.

گام دوم: جین را ببرید

کار را با علامت گذاری دور جیب های شلوار شروع کنید. اندازه های برش به اندازه جیب شلوار و اندازه نهایی کیف بستگی دارد. ما برای بریدن جیب 2.5 سانتیمتر از کناره ها و پایین و 8.5 سایت از بالای جیب علامت زدیم. اما اگر درباره اندازه نهایی کیف تان مطمئن نیستید، بهتر است از هر چهار طرف حدود 8.5 سانتیمتر حاشیه قرار دهید. وقتی خط هایی که کشیده اید را بریدید، جیب ها را هم ببرید.

در ساختنی بخوانید :  خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید

همانطور که در تصویر دوم می بینید، با بشکاف زیپ را جدا کنید. به ترتیب از یک ردیف کوک شروع کنید و هر سه ردیف را کمی باز کنید. وقتی کمی از کوک ها را باز کردید، می توانید با کشیدن زیپ به سمت بالا آن را از پارچه جدا کنید. فقط دقت کنید که به زیپ آسیبی نرسد.

اگر می خواهید برای کیف تان بند یا دسته درست کنید، با قیچی کمی از حاشیه ای که دور دوخت های شلوار است را ببرید (تصویر سوم). برای ساخت یک بند کوتاه 25 تا 30 سانتیمتر کافی است اما اندازه بند کاملاً اختیاری است.

گام سوم: زیپ را وصل کنید

یکی از جیب ها را روی میز بگذارید. زیپ را درست وسط لبه بالایی جیب و طوری قرار دهید که دسته زیپ رو به داخل باشد. لبه بالایی زیپ را با لبه بالایی جیب تراز کنید و آنها را با سنجاق به هم سفت کنید. تمام طول این قسمت زیپ را به لبه جیب بدوزید. اگر پایه زیپ دارید، حتماً از آن استفاده کنید و حواستان باشد سنجاق ها زیر سوزن چرخ خیاطی نروند.

حالا با همین روش زیپ را روی لبه بالایی جیب دیگر هم بگذارید و آن را بدوزید. وقتی کار دوختن تمام شود دو جیب باید با زیپ بهم وصل شده باشند (تصویر سوم).

گام چهارم: بند کیف

سر بند را به گوشه بالایی جیب سنجاق کنید و ادامه بند را به سمت طرف دیگر جیب قرار دهید
سر بند را به گوشه بالایی جیب سنجاق کنید و ادامه بند را به سمت طرف دیگر جیب قرار دهید

اگر می خواهید برای کیف تان بند یا دسته درست کنید، بندهایی که قبلاً بریده اید را روی یکی از جیب ها قرار دهید. یک سر بند را روی یکی از گوشه های بالایی جیب بگذارید و بندها را به طرف به سمت مقابل رها کنید. لبه ها باز بند باید روی لبه های باز جیب قرار بگیرند؛ درغیر اینصورت ممکن است بندی که می برید بیش از حد بلند شود.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

لبه ها را از یک طرف به طرف دیگر سنجاق بزنید. سنجاق را طوری بزنید که لبه ها بیرون بمانند تا بتوانید آنها را در گام بعدی ببینید. لبه بندها را از بالا روی یکدیگر سنجاق نکنید. بیشتر چرخ های خیاطی کلفتی بندها را تحمل نمی کنند و همین امر باعث شکستن سوزن ها می شود؛ بنابراین یک سوزن مناسب انتخاب کنید.

گام پنجم: حاشیه های لبه ها و پایین جیب

حاشیه های بالا و کنار جیب را بدوزید
حاشیه های بالا و کنار جیب را بدوزید

دو جیب را از رو، روی هم قرار دهید و مطمئن شوید زیپ باز است. قبل از دوختن باید جیب ها را طوری روی هم تنظیم کنید که تا جایی که می شود، تراز باشند. سپس تمام حاشیه لبه ها و پایین جیب را سنجاق بزنید.

با یک سانتیمتر فاصله از لبه های پارچه، لبه ها و پایین جیب را بدوزید. همینطور که پیش می روید سنجاق ها را هم جدا کنید.

گام ششم: لبه ها را کامل کنید

حاشیه های جیب را از داخل بدوزید
حاشیه های جیب را از داخل بدوزید

با دوخت زیگزاگی لبه های جیب را از داخل بدوزید تا از ریش ریش شدن لبه های کیف جلوگیری شود.

گام هفتم: قسمت های باز را بدوزید

کیف را به رو برگردانید
کیف را به رو برگردانید

چون پارچه ای که برای این کیف استفاده می شود، کمی کلفت است بهتر است قبل از برگرداندن کیف همه دوخت ها را چک کنید. اگر قسمتی از دوخت ها باز مانده بودند، با نخ و سوزن آن قسمت را ببندید.

حالا کیف را به رو برگردانید.

گام هشتم: نوار ولکرو

با افزودن کمی نوار ولکرو به لبه جیب ها، دیگر نگران افتادن وسایل از آنها نخواهید بود. البته اگر بخواهید می توانید بجای این نوار از دکه هم استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  کوسن و پتوی بافتنی با طرح شطرنجی و ترکیب رنگ دلخواه تان بسازید

چهار نوار ولکرو حدود 3 تا 4 سانتیمتری ببرید. به این خاطر اندازه نوارها را بلند انتخاب کرده ایم که وسایلی که داخل آنها قرار می گیرند، بیرون نریزند. علاوه براین با بلند بودن نوار ولکرو دیگر کوک هایی که روی آن میزنید دیده نخواهند شد و ظاهر خوب کیف هم حفظ می شود.

با استفاده از نخ و سوزن نوار ولکرو را در هر قسمتی که می خواهید بدوزید. کوک های روی ولکرو باید زیاد و محکم باشند زیرا ممکن است به مرور زمان و در اثر کشیده شدن ها مکرر نوار کنده شود. بعد از اینکه یکی از نوارها را دوختید، نوار مقابل را باید درست روبروی آن قرار دهید. وقتی جای دقیق نوار را پیدا کردید، نوار را با سنجاق سفت کنید و آن را بدوزید. همین مراحل را برای جیب دیگر تکرار کنید.

کیف تلفن همراه شما آماده است

کیف موبایل آماده است
کیف موبایل آماده است

حالا می توانید موبایل، موزیک پلیر یا هر چیز دیگری که می خواهید در این کیف قرار دهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کیف موبایل بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کیف موبایل بسازید
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک کیف موبایل را می آموزید که از جیب های شلوار جین ساخته می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با بطری پلاستیکی و بادکنک پمپ هوای ساده و کوچک بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع پمپ آب و پمپ خلاء را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم طرز ساخت پمپ هوای ساده با وسایل خیلی ساده و در دسترس را یاد می گیر...
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف... سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای اس...
آموزش ساخت : برای دفترهایتان جلد پارچه ای بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با هر پارچه ای که دوست دارید برای دفترها و کتاب هایتان جلد پارچه ای درست کنید. این تنیک برای شخصی سازی طراحی جلد دفتر و کتا...
آباژور موشکی جالب و شیک بسازید (کارتنی یا چوبی)... در این ساختنی طرز ساخت آباژور موشکی بسیار جالبی را یاد می گیرید که می توانید آن را با چوب، ورق آکریلیک و حتی کارتن ضخیم بسازید. بهترین متریال برای ساخ...
چراغ رومیزی کاموایی شیک و بادوام درست کنید... در این ساختنی طرز ساخت چراغ رومیزی کاموایی را یاد می گیرید که بخاطر طراحی منحصر به فردش به شکل لوستر و چراغ آویز هم قابل استفاده است. بدنه چراغ رومیزی...
آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی... ماهیگیری با تور ماهیگیری خیلی ساده است. وقتی از این روش برای ماهیگیری استفاده می کنید، می توانید تور را در دریا یا رودخانه بگذارید و به کارهای دیگرتان...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کارت پستال سه بعدی با قلب های برجسته بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کارت پستال سه بعدی را یاد می گیرید که بعد …

پاسخ دهید