خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت: دستکش لمسی بلوتوثی Gravity بسازید[Arduino]

آموزش ساخت: دستکش لمسی بلوتوثی Gravity بسازید[Arduino]

در ساختنی امروز طرز ساخت یک دستکش را می آموزید که یک دستگاه ورودی یا input device برای عینک های AR یا همان واقعیت افزوده یا هدست های AR می باشد. این محصولات جدید بسیار کارآمد و فوق العاده هستند و چنین دستگاه های ورودی برای استفاده از آنها لازم است. با این ساختنی می آموزید چگونه دستکش لمسی بلوتوثی خودتان را بسازید و علاوه براین راهنمایی ها هم برای ساختن هدست واقعیت افزوده دریافت می کنید تا بتوانید از واقعیت افزوده موبایل تان لذت ببرید.

از این دستکش لمسی و بلوتوثی می توانید برای عینک ها و بازی های واقعیت افزوده استفاده کنید
از این دستکش لمسی و بلوتوثی می توانید برای عینک ها و بازی های واقعیت افزوده استفاده کنید

از آنجاییکه بیشترین استفاده این دستکش ها در بازی های واقعیت افزوده است، یک پلاگین Unity3D هم برای اندروید ساخته ایم تا ارتباط میان برنامه و دستکش را ایجاد کند. با این پلاگین می توانید از دستکش لمسی تان در بازی های واقعیت افزوده Unity3D استفاده کنید. کدهای آردوینو و کلاس های جاوایی که برای ایجاد ارتباط بین دستکش و دستگاه اندروید نوشته شده اند هم در دسترس هستند تا بتوانید آنها را با توجه به نیازتان تغییر دهید.

نمونه اولیه این دستکش که در این ساختنی طرز ساختش را می خوانید، این داده ها را بصورت وایرلس فراهم می کند:

 • جهت گیری مچ دست کاربر در فضای اطراف با استفاده از FreeIMU board
 • فشار اعمال شده روی نوک انگشتان کاربر

این دستکش می تواند از طریق بلوتوث هم با دستگاه اندروید و کامپیوتر متصل شود. این کارکردها و روش استفاده از دستکش با بلوتوث در ویدیو نشان داده شده است.

این ساختنی برای افرادی که قصد ساخت یک سیستم آردوینو که با بلوتوث به گوشی یا تبلت اندروید وصل می شود، بسازد هم کمک خواهد کرد. همچنین اگر می خواهید برای سیستم آردوینو ورودی لمسی تعریف کنید یا می خواهید از FreeIMU board بصورت وایرلس استفاده کنید، محتوای این ساختنی به شما کمک زیادی خواهد کرد.

گام اول: وسایل موردنیاز

قطعات الکترونیکی

 • آردوینو میکرو
 • FreeIMU 10 DOF  (سه عدد gyro+سه عدد  acc+ سه عدد مگنتو+ 1 سنسور فشار)
 • ماژول بلوتوث (با قابلیت ارتباط با آردوینو)
 • 5 عدد مقاومت حساس به نیرو
 • باتری 9 ولتی به همراه کانکتورهای گیره ای
 • 3 متر سیم الکتریکی یا قطر 5 میلیمتر (در چهار رنگ مختلف)
 • 5 عدد ترانزیستور پوسته فلزی 10 کیلو اهمی
 • تخته لحیم کاری

وسایل مودرنیاز برای ساخت دستکش

 • یک ورق فوم PVC با ضخامت 2 میلیمتر – برای ساخت دستبند
 • مقوا با ضخامت 1 میلیمتر، قطر 50 در 46 میلیمتر – برای پایه قطعات الکترونیکی
 • نوار ولکرو – یک طرف ولکرو و طرف دیگر چسب
 • نوار دوطرفه با 2 میلیمتر ضخامت
 • بند کشی بطول 10 میلیمتر

ابزار

 • دستگاه لحیم
 • قیچی
 • سیم چین

این دستکش از یک دستبند با پلتفرم مقوایی که بعنوان پایه قطعات الکترونیکی و سنسورهای نوک انگشتان عمل می کند، تشکیل می شود. در قسمت بالایی پلتفرم دستبند دو لایه قطعات الکترونیکی قرار می گیرد. در لایه اول، FreeIMU و 5 ترانزیستور پوسته فلزی قرار می گیرند. در لایه دوم هم ماژول بلوتوث و آردوینوی میکرو قرار خواهند گرفت. باتری هم با نوار ولکرو به دستبند وصل خواهد شد.

کار ساخت این دستکش را با دستبند شروع می کنیم.

گام دوم: دستبند

در این ساختنی دستبند به عنوان ساختار پایه مورد استفاده قرار می گیرد و تمام قطعات الکترونیکی روی آن قرار می گیرند.

فوم PVC را بردارید و طرح دستبند را که در تصاویر بالا می بینید (ابعاد به میلیمتر هستند)، با مداد روی آن بکشید. قیچی را بردارید و از روی خطوط دستبند را ببرید.

وقتی دستبند را بریدید، یک مستطیل 57 در 50 میلیمتری روی مقوا ببرید تا قطعات الکترونیکی را روی آن قرار دهید.

حالا باید مقوا را روی دستبند ثابت کنید. دو تکه 50 میلیمتری از نوار دو طرفه ببرید و آنها را روی مقوا قرار دهید (قسمتی که مشخص شده است). حالا می توانید مقوا را روی دستبند ثابت کنید.
یک تکه 45 میلیمتری از نوار ولکرو ببرید و آن را در دو سر بندهای دستبند و کنار قسمت اصلی دستبند قرار دهید.

گام سوم: بررسی شماتیک الکترونیکی

شماتیک مدارهای دستکش لمسی بلوتوثی
شماتیک مدارهای دستکش لمسی بلوتوثی

قبل از اینکه لحیم کردن قطعات را شروع کنیم، بهتر است نگاهی به شماتیک بندازیم. همانطور که در تصویر می بینید این شماتیک بسیار ساده است.

انرژی

انرژی موردنیاز آردوینو از طریق یک باتری 9 ولتی و پین Vin تامین می شود. با اتصال پین 5 ولتی پین خروجی 5 ولتی آردوینو، از مبدل داخلی 5 ولتی آردوینو برای تامین توان برقی 5 ولتی FreeIMU و برد بلوتوث استفاده کردیم. برای اطلاع از حداقل و حداکثر ولتاژ ورودی که آردوینو تحمل می کند، از این لینک استفاده کنید.

ارتباط آردوینو – ماژول بلوتوث

مدل ماژول بلوتوثی که ما استفاده کرده ایم، از طریق پورت سریال (Tx/Rx) با آردوینو ارتباط برقرار می کند. پین Tx آردوینو باید به پین Rx ماژول بلوتوث متصل شود و پین Rx آردوینو هم باید به پین Tx ماژول بلوتوث متصل شود. دقت کنید که ممکن است اتصالات ماژول بولتوث شما متفاوت باشد؛ پس برای اطلاعات تکمیلی به راهنمای ماژول مراجعه کنید.

ارتباط آردوینو – FreeIMU

نسخه 0.4 FreeIMU با آردوینویی مرتبط می شود که پروتکل I²C (TWI) داشته باشد. پین های مورد استفاده هم SDA و SCL هستند. پین SDA (پین دوم) آردوینو به پین SDA FreeIMU وصل می شود و پین SCL (پین سوم) آردوینو به پین SCL FreeIMU وصل می شود. دقت کنید که پورت های SDA و SCL قطعه FreeIMU با 3.3 ولت کار می کنند درحالیکه همین پورت های آردوینو با 5 ولت کار می کنند؛ اما با ترانزیستور پول آپ داخلی آردوینو میکرو می توانید بدون تنظیمات اضافی ارتباط را برقرار کنید.

تشخیص لمس ها

سیستم تشخیص لمس این دستکش به سادگی تقسیم کننده ولتاژ است. برای ساخت این سیستم از این واقعیت استفاده کردیم که مقدار مقاومت مقاومت حساس به نیرو همزمان با افزایش فشار وارده، می یابد. این تغییر مقاومت شامل تغییر ولتاژ عبوری Rv می شود و این همان چیزی است که با مبدل آنالوگ به دیجیتال آردوینو (پین A0-A5) اندازه می گیریم. محدوده مقاومت مقاومت حساس به نیرو از یک کیلواهم (فشار صفر) تا 2.5 کیلواهم (نهایت فشار وارده) متغیر است. به این خاطر که جریان عبوری از پنج تقسیم کننده ولتاژ از طریق پیم 5 ولتی آردوینو منتقل می شود، نباید بیشتر از 500uA به هر تقسیم کننده ولتاژ اختصاص دهیم. به این معنی که وقتی Rv در حداقل است، مقدار R + Rv باید برابر 10 کیلواهم باشد؛ زیرا v min = 2.5kΩ => R = 7.5kΩ. این محاسبات انتخاب مقدار 10 کیلو اهم برای R را مشخص می کند (نزدیکترین مقدار 8.2 کیلواهم است). مقدار ولتاژ عبوری Rv که توسط آردوینو ضبط می شود، از 5 ولت (وقتی هیچ فشاری وارد نمی شود) تا 1 ولت (وقتی حداکثر فشار وارد می شود) متغیر است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید

گام چهارم: لایه اول (FreeIMU + برد مقاومت ها)

همانطور که قبلاً اشاره شد، قطعات الکترونیکی بصورت جداگانه در دولایه روی هم قرار می گیرند. ابتدا لایه زیری که بردهای FreeIMU و برد مقاومت های 10 کیلواهمی را شامل می شود، می سازیم.

برد مقاومت های 10 کیلواهمی

برد مقاومت ها در گالری بالا نشان داده شده است. سیم سفید اتصال به / از دستگاه لمسی نوک انگشتان را برقرار می کند. سیم سیاه Gnd و سیم قرمز سیم 5 ولتی است. کابل پنج تایی خاکستری به پین A0 تا A4 آردوینو متصل می شوند.

نکته: به سیم قرمز بالایی در گوشه پایینی تخته (تصویر اول) نیاز نداریم.

تخته لحیم کاری را بردارید و آن را طوری ببرید که دست کم 9 ردیف با 7 سوراخ داشته باشید (تصاویر را ببینید).

مقاومت ها را آنطور که در تصویر اول و دوم نشان داده شده است، لحیم کنید.

10 تکه سیم که اندازه آنها به اندازه فاصله مچ دست تا نوک انگشتان باشد، ببرید (سیم های سفید تصویر). بهتر است آنها را کمی بلندتر (35 سانتیمتر) ببرید تا بعد از ساخت اتصالات نوک انگشتان آنها را ببرید. این سیم ها را همانطور که در تصویر نشان داده شده است، لحیم کنید.

دو سیم 12 سانتیمتری از سیم قرمز و سفید ببرید و آنها را مطابق تصویر لحیم کنید.

5 سیم جداگانه یا یک سیم از کابل پنج سیمی (کابل خاکستری تصویر) بطول 12 سانتیمتر ببرید و آن را هم لحیم کنید.

برد خودتان را با تصویر پشت و روی برد که در گالری بالا موجود است مقایسه کنید تا از درست بودن همه چیز مطمئن شوید.

برد FreeIMU

مطابق تصویر سوم، سیم های قرمز و سیاهی برد مقاومت را به برد FreeIMU لحیم کنید.

دو سیم با رنگ های مختلف بطول 12 سانتیمتر ببرید و آنها را مطابق تصویر به برد FreeIMU لحیم کنید. این دو سیم در گام های بعدی به پورت I2C آردوینو (پین های SDA و SCL) وصل خواهد شد.
بردها را به دستبند وصل کنید

با استفاده از نوار دوطرفه، بردها را به دستبند وصل کنید. حالا باید یک تکه از مقوا (با همان ابعاد 50 در 57 میلیمتر) را ببرید تا به عنوان پایه لایه دوم عمل کند. با استفاده از نوار دوطرفه یک فریم بین دو لایه بسازید تا همانطور که در تصویر 3 و 4 و 5 می بینید، سیم های 10 سانتیمتری از لایه اول خازج شوند. وقتی ضخامت فریم به اندازه کافی (حدود 1.5 سانتیمتر) رسید، می توانید لایه دوم را روی مقوا قرار دهید (تصویر 4 و 5).

گام پنجم: لایه دوم (آردوینو میکرو + ماژول بلوتوث)

متاسفانه آردوینو میکرو بدون پین های بردبورد در دسترس نیست. برای ایجاد کمی ارتفاع و ثابت کردن آردوینو روی دستبند، پین ها را تا کردیم (تصویر اول). بهترین راه برای انجام اینکار این است که پین ها را یکی یکی با یک انبردست سوزنی خم کنید. فقط مراقب باشید پین ها را نشکنید. وقتی همه پین ها را با زاویه 90 درجه خم کردید، می توانید لحیم کردن سیم ها را به ترتیب زیر شروع کنید:

سیم های باتری 9 ولتی

 • سیم قرمز (+9V) به پین آردوینو
 • سیم سیاه (Gnd) به پین Gnd آردوینو
 • سیم های منبع 5 ولتی لایه اول
 • سیم قرمز از لایه اول به پین 5 ولتی آردوینو
 • سیم سیاه از لایه اول به پین Gnd آردوینو (از آنجاییکه ما 3 سیم Gnd داشتیم که باید به دو پین Gnd آردوینو وصل می شدند، باید همانطور که در تصویر اول می بینید دو سیم Gnd را به یک پین وصل کنید)

کابل تخت

 • A0: انگشت اشاره
 • A1: انگشت وسط
 • A2: انگشت حلقه
 • A3: انگشت کوچک
 • A4: انگشت شصت

(I2C (PWI

 • سیم سبز از لایه اول به پین SCL آردوینو (پین سوم)
 • سیم سفید از لایه اول به پین SDA آردوینو (پین دوم)

ماژول بلوتوث

 • 5 ولتی: سیم قرمز از لایه اول به سوراخ 5 ولتی بلوتوث
 • Gnd: سیم سیاه از پین Gnd آردوینو به سوراخ Gnd بلوتوث
 • Rx: سیم سفید پین Rx آردوینو به سوراخ Tx بلوتوث
 • Tx: سیم سبز پین Tx آردوینو به سوراخ Rx بلوتوث
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش سوم

با دقت در تصاویر می توانید نحوه اتصال سیم ها را بهتر درک کنید.

وقتی همه اتصالات را بدرستی ایجاد کردید، آردوینو و ماژول بلوتوث را با یک لایه نوار دو طرفه روی طبقه دوم قرار دهید.

گام ششم: دستگاه لمسی نوک انگشت ها

دستگاه لمسی نوک انگشتان درواقع یک مقاومت است که با فشار روی آن مقدار آن تغییر می کند. قسمت حساس مقاومت هایی که در تصویر می بینید، نقطه حساسی است که درست مقابل نوک انگشتان قرار می گیرد. هدف این گام این است که مقاومت ها را طوری قرار دهید قسمت حساس آنها همیشه با نوک انگشتان در تماس باشد. برای ساخت یک دستگاه لمسی نوک انگشت به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک مقاومت حساس به نیرو
 • نوار دوطرفه نازک
 • فوم PVC (مثل همانی که برای ساخت دستبند استفاده شد؛ ضخامت فومی که در تصویر می بینید 1 میلیمتر است)
 • منگنه

از فوم PVC یک مستطیل 9 در 90 میلیمتر ببرید. همانطور که در تصویر اول می بینید، مقاومت ها را با نوار دوطرفه روی فوم بچسبانید. به آرامی پین های مقاومت را خم کنید تا بتوانید سیم های دستبند را در جهت مخالف به آنها لحیم کنید (تصویر دوم). قبل از اینکه سیم ها را لحیم کنید، باید آنها را در اندازه مناسب ببرید. بنابراین دستبند را روی مچ تان قرار دهید و اندازه دو سیم (دو سیم برای هر انگشت) را اندازه بگیرید. هنگام اندازه گیری دقت کنید که سیم ها باید بقدری بلند باشند که با خم شدن انگشتان کشیده نشوند. برای یادآوری سیم هایی که به هر انگشت متصل می شوند را یکبار دیگر تکرار می کنیم:

 • A0: انگشت اشاره
 • A1: انگشت وسط
 • A2: انگشت حلقه
 • A3: انگشت کوچک
 • A4: انگشت شصت

وقتی همه سیم ها را بریدید، آنها را مطابق تصویر دوم به پین مقاومت لحیم کنید.

60 میلیمتر از بند کشی ببرید و آن را با منگنه به بند PVC وصل کنید (تصویر دوم). همانطور که می بینید بند فوم PVC دور بند کشی پیچیده شده است. به این ترتیب منگنه از سه لایه (PVC – کش – PVC) رد می شود.

با بند کشی یک حلقه بسازید و یک منگنه دیگر بالای سر دیگر بند PVC بزنید (جاییکه پین مقاومت قرار دارد). لایه های داخل این منگنه کش – PVC – مقاومت – کش (به ترتیب شروع از داخل حلقه) هستند. دقت کنید که منگنه را داخل مقاومت نزنید زیرا ممکن است مدار کوتاه شود. نتیجه کارتان باید شبیه به تصویر سوم و چهارم باشد.

در پایان این قسمت کار، تمام سخت افزارها آماده شده اند و نوبت نوشتن کدهاست.

گام هفتم: آزمایش و مندرج کردن FreeIMU

FreeIMU یک چارچوب سخت افزاری باز برای سنجش جهت و حرکت است. ارتباط با برد FreeIMU از طریق کتابخانه FreeIMU آردوینو ایجاد می شود. با مراجعه به
وب سایت رسمیمی توانید آخرین نسخه این کتابخانه را دانلود کنید و اطلاعات لازم برای تنظیم و نصب آن را بخوانید.

مراحل تنظیم و راه اندازی کتابخانه:

 • کتابخانه FreeIMU Arduino را دانلود کنید.
 • محیط آردوینو را همانطور که در قسمت
  Additional Arduino Libraries لینکی که در گام سوم موجود است، تنظیم کنید.
 • برد FreeIMU را با کمک calibration tool که توسط تیم سازنده این قطعه طراحی شده است، مندرج کنید. نتیجه فرایند درجه بندی یک فایل “calibration.h” خواهد بود ثبات اندازه گیری های جهت FreeIMU موردنیاز است.
 • وقتی کتابخانه را دانلود کردید، از راهنمای موجود در لینک کتابخانه های اضافی استفاده کنید تا محیط آردوینو را تنظیم کنید. بهتر است نصب دستی را انتخاب کنید تا درک بهتری از ساختار پوشه های محیط آردوینو داشته باشید.

آزمایش FreeIMU

آردوینو میکرو را به کامپیوتر نصب کنید.

برنامه ویرایشگر آردوینو را اجرا کنید و “FreeIMU serial” را از آدرس زیر باز کنید: “File -> Examples -> FreeIMU -> FreeIMU_serial”

گزینه board Leonardo را از Tools -> Board انتخاب کنید.

آن سریال پورت آردوینو را که وصل است را انتخاب کنید (Tools -> Serial Port) و نام پورت را بنویسید (که در ویندوز چیزی شبیه به COM2 و در مک شبیه /dev/tty.usbmodem1421 می باشد).

طرح را روی آردوینو میکرو آپلود کنید.

برای آزمایش واکنش های آردوینو، Serial Monitor (Tools -> Serial Monitor) را باز کنید و ببینید properties ارتباط “Newline” و “115200 Baud” باشد. v را در فیلد ورودی قرار دهید و گزینه “Send” را بزنید. اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید، آردوینو این را برایتان می فرستد:

می توانید با سایر فرمان ها هم کار کنید تا واکنش های آردوینو را ببینید.

برنامه ای که همراه کتابخانه FreeIMU ارائه می شود تا متوجه شوید FreeIMU بدرستی کار می کند، “FreeIMU_cube.pde” نام دارد. این فایل یک طرح پردازش است؛ بنابراین برای اجرای آن باید برنامهprocessing را دانلود کنید. رابط کاربری گرافیکی این برنامه دقیقاً شبیه به ویرایشگر آردوینو است. فایل “FreeIMU_cube.pde” را با این برنامه باز کنید؛ مسیر دسترسی به فایل: “FreeIMU-20121122_1126/processing/FreeIMU_cube/FreeIMU_cube.pde”. باید برای برنامه مشخص کنید که کدام پین آردوینو متصل شده است. برای اینکار، کد زیر را از بین کدهای برنامه Processing پیدا کنید.

نام پورتی را که قبلاً نوشته اید را با “/dev/ttyUSB9” جایگزین کنید.

در ساختنی بخوانید :  خودتان در خانه لامپ سنگ نمک بسازید!

برنامه را اجرا کنید و اگر همه کارها را درست انجام داده باشید، یک پنجره باز می شود که داخل آن یک مکعب سه بعدی قرار دارد. این مکعب FreeIMU را نشان می دهد؛ بنابراین وقتی که FreeIMU را تکان دهید مکعب هم باید همین مسیر را دنبال کند. اگر این اتفاق نیفتاد، نگران نشوید. باید FreeIMU را درجه بندی کنید.

اگر برنامه خطا داد یا برنامه شروع نشد (فقط یک پنجره خالی باز شد)، آردوینو را ریست کنید و برنامه را دوباره اجرا کنید. اگر بازهم مشکل تان حل نشد، به قسمت مشکلات رایج وب سایت FreeIMU مراجعه کنید.

درجه بندی FreeIMU

Calibration Tool را دانلود کنید (فقط برای پی سی و لینوکس در دسترس است) و برای رسیدن به فایل “calibration.h” دستورالعمل را دنبال کنید. وقتی به این فایل دسترسی پیدا کردید، آن را در فولدر FreeIMU محیط آردوینو کپی کنید تا جایگزین فایل موجود شود (libraries->FreIMU->calibration.h).

با برنامه processing دوباره فایل “FreeIMU_cube.pde” را اجرا کنید و اینبار مکعب باید بدون خطا و انحراف جهت FreeIMU را دنبال کند.

گام هشتم: تست سیستم لمسی

با استفاده از راهنمای موجود در متن می توانید این مقادیر را بخوانید
با استفاده از راهنمای موجود در متن می توانید این مقادیر را بخوانید

در این قسمت می بینید که چگونه باید کد آردوینوی موردنیاز برای ثبت لمس های دستگاه لمسی نوک انگشت ها را آزمایش کنید. همانطور که قبلاً اشاره شد، این کد از طریق اندازه گیری تغییر ولتاژ عبوری مقاومت حساس به نیرو لمس ها را تشخیص می دهد. باید در این کد یک مقدار آستانه (touchThr) بیشتر از مقدار صفری (NO_TOUCH) که در نظر گرفته اید، مشخص کنید. یا می توانید حالت “TOUCH” و مقدار کمتر از آن را تعیین کنید.

برای آزمایش طرح (کد آردوینو) در آردوینو میکرو، فایل Five_Touches.ino (که در فایل های ضمیمه این پست موجود است) را باز کنید. آردوینو میکرو را به کامپیوترتان وصل کنید و طرح را آپلود کنید. وقتی طرح کاملاً آپلود شد، روند ارسال لمس های ایجاد شده از طریق دستگاه لمسی نوک انگشتان به کامپیوتر آغاز می شود. برای دیدن این لمس ها Serial Monitor را باز کنید (از طریق ویرایشگر آردوینو Tools->Serial Monitor)؛ گزینه “New Line” را انتخاب کنید و مقدار baud را روی 115200 تنظیم کنید.

حالا وقتی یکی از دستگاه های لمسی نوک انگشتانتان را فشار دهید، می توایند متنی را که در Serial Monitor ظاهر می شود را ببینید (تصویر اول). هر خط برای یکی از ضربه ها یا لمس هاست؛ f به معنی انگشت، p به معنی فشار و r به معنی رها شده یا ایجاد شده، شماره های 1 تا 4 هم به پورت های A0 تا A4 اشاره می کند.

بنابراین اگر عبارت “fp2” را ببینید، به این معنی است که انگشت دوم (مقاومت وصل شده به پورت A2) فشار داده شده است. اگر عبارت “fr0” نمایش داده شود، به این معنی است که انگشت شماره صفر فشار داده شده است.

گام نهم: ارسال لمس ها به گوشی از طریق بلوتوث

چگونه نام ماژول بلوتوث را تنظیم کنیم:

1- طرح “Bluetooth_cmd” را روی آردوینو میکرو آپلود کنید.
2- Serial Monitor آردوینو را باز کنید (cmd-maj-M یا Tools->SerialMonitor)
3- بررسی کنید که پارامترهای Serial Monitor مطابق مقادیر زیر باشد:

 • Newline
 • baudrate: 115200

4- مقدار “D” را وارد کنید و ارسال را بزنید تا به “Basics Settings” یا تنظیمات کلی ماژول بلوتوث تان وارد شوید. نتیجه باید شبیه به اسکرین شات اول باشد.
5- عبارت ” SN- نام جدید ماژول” را وارد کنید و ارسال را بزنید تا نام جدید ماژول تنظیم شود. در اسکرین شات دوم می بیینید که نام ماژول بلوتوث به “Gravity touch” تغییر کرده است.
6- دوباره “D” را بزنید تا مطمئن شوید نام ماژول تان تغییر کرده باشد.

وقتی تنظیمات ماژول بلوتوث تان را کاملاً انجام دادید، فرمان “R,1” را وارد کنید.

حالا باید ارتباط بلوتوثی بین دستکش و گوشی اندرویدتان را امتحان کنید:

1- کدهای موجود در فایل Gravity_Touch_Bluetooth (که در فایل های ضمیمه این پست موجود است) را روی آردوینوتان آپلود کنید.
2- برنامه “GravityTouchTest.apk” (که در فایل های ضمیمه این پست موجود است) را روی گوشی اندرویدتان نصب کنید.

بلوتوث گوشی تان را روشن کنید و برنامه GravityTouchTest را اجرا کنید (قبل از اجرای برنامه از روشن بودن آردوینو مطمئن شوید). LED سبز روی ماژول باید روشن شود که به معنی برقراری بین گوشی و دستکش است. اگر همه کارها را درست انجام داده باشید، وقتی نوک انگشتان دستکش را به هم میزنید مکعب باید سبز شود.

کدهای جاوایی هم که برای برقرارسازی ارتباط بلوتوثی نوشته شده اند هم در فایل ضمیمه پست موجود است. این کدها از سه فایل تشکیل شده است؛ MainActivity.java، GloveTouchThread.java و BluetoothNoSupportedDialod.java. در این پست این کدها را مرور نمی کنیم اگر کمی با برنامه نویسی اندروید آشنا باشید خودتان از این کدها سر در می آورید. دقت کنید که در این پروژه از بلوتوث استاندارد بجای بلوتوث LE استفاده شده است. اگر قصد دارید از بلوتوث LE برای برقراری ارتباط با اندروید استفاده کنید، می توانید از این لینک کمک بگیرید. در این قسمت کار دستکش لمس ها و جهت ها را ارسال می کند و گوشی هم آنها را دریافت می کند. همانطور که در ابتدای این ساختنی گفتیم هدف اصلی ساخت این دستکش، ساخت یک دستگاه ورودی برای بازی های واقعیت افزوده است. بنابراین کاری که باید در ادامه بکنیم، ارسال این اطلاعات به موتور بازی Unity3D است. اما چرا Unity3D؟ زیرا وقتی صحبت از بازی های سه بعدی روی موبایل می شود، Unity3D یکی از بهترین ابزارهاست.

گام دهم: پلاگین Unity دستکش

اگر با Unity آشنا هستید و می خواهید از دستکش لمسی بلوتوثی برای کنترل بازی اندروید استفاده کنید، می توانید پکیج Unity را “gravity_touch.unitypackage” را دانلود کنید و آن را در پروژه Unity وارد کنید. نگاهی هم به “Test” بیاندازید تا یک دید کلی نسبت به ساختار SDK داشته باشید.

همانطور که قول داده بودیم، درباره ساخت ماسک واقعیت افزوده هم راهنمایی تان خواهیم کرد. ما استفاده از هدست Durovis Dive را پیشنهاد می کنیم؛ این قطعه از یک قطعه سخت افزاری به نام OpenDive و یک SDK ساخته شده که امکان ردیابی جهت گوشی را به شما می دهد.

ساخت هدست OpenDive

1- از این لینک فایل STL را دانلود کنید و سخت افزار دستگاه را بسازید.
2- سپس باید بسته لنزهای این دستگاه را تهیه کنید.
3- وقتی قاب و لنزها را تهیه کردید، با کمک این ویدیو، قطعات را سرهم کنید.

دستکش لمسی بلوتوثی آماده است.

حالا هم دستکش و هم دست واقعیت افزوده آماده است و با استفاده از آن می توانید از بازی کردن با گوشی بیشتر لذت ببرید.

فایل های موردنیاز برای ساخت این دستکش لمسی بلوتوثی را از لینک زیر دریافت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت: دستکش لمسی بلوتوثی Gravity بسازید[Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت: دستکش لمسی بلوتوثی Gravity بسازید[Arduino]
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک دستکش لمسی بلوتوثی را می آموزید که برای بازی های واقعیت افزوده طراحی شده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کیف دوشی چرم با موتیف درخت بدوزید! در این ساختنی آموزش دوخت یک کیف دوشی چرم را یاد می گیرید که برای استفاده روزانه بسیار مهم است. دوخت این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز به مهارت چرم دو...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
با رزبری پای دوربین عکاسی نجومی ارزان و باکیفیت بسازید... دوبین عکاسی نجومی قیمت بالایی دارد و هر کسی قدرت خرید آن را ندارد. به همین خاطر بیشتر منجمان آماتور از دوربین های دیجیتال به تنهایی یا به همراه تلسکوپ...
با شیلد ۱Sheeld آردوینو صدایتان را می شنوید و حرف هایتان را می فهمد... شیلد ۱Sheeld یکی از شیلدهای کارآمد برد آردوینو است که با آن می توانید از گوشی هوشمندتان به عنوان چهل سنسور و شیلد آردوینو استفاده کنید. با قرار دادن ا...
آموزش ساخت : با فوم کاردستی کیف گوشی بسازید... جنس کاور یا کیف گوشی شما چیست؟ احتمالاً یا چرم است یا پلاستیک. اما با وسایل ارزان تری هم میتواند کیف گوشی ساخت. در این ساختنی هم آموزش ساخت یک کیف گوش...
دستگاه نمایشگر دیسک نوری بسازید دوست دارید بدانید دیسک های نوری چطور کار می کنند؟ به ساخت پروژه های الکترونیکی علاقه دارید؟ این نمایشگر دیسک نوری را بسازید تا هم با دیسک های نوری بیش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار کنترل کننده موتور گیربکس دار (Geared Motor) با آردوینو

کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

در این ساختنی قصد داریم جنبه های مختلف کنترل موتور گیربکس دار (Geared Motor) توسط …

پاسخ دهید