خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

لرزش موتور و بالانس نبودن آن در وسایل خانگی دارای موتور یا دستگاه های صنعتی که در آن ها از موتور الکتریکی استفاده شده می تواند باعث ایجاد سر و صدای بسیار زیاد و کاهش عمر و خرابی زود هنگام دستگاه شود.

اگر به دنبال یک راه حل برای رفع لرزش و صدای موتور وسایل خانگی یا دستگاه های صنعتی می گردید،این ساختنی را از دست ندهید. ساختنی روشی را به شما یاد می دهد که برای پیاده سازی آن فقط چسب Sugru و یک آیفون یا هر گوشی هوشمند دیگری لازم است.

تعادل دینامیک موتور دستگاه های مختلف را با یک آیفون و چسب Sugru ایجاد کنید
تعادل دینامیک موتور دستگاه های مختلف را با یک آیفون و چسب Sugru ایجاد کنید

بسیاری از دستگاه ها و ابزارهایی که ما با آنها سر و کار داریم، موتورهای بزرگ دارند و بیشتر موتورهای بزرگ هم لرزش زیادی دارند. در اکثر موتورها این لرزش باعث کاهش کارایی موتور می شود. موتوری که نرمی حرکت کند بیشتر عمر می کند و سر و صدای کمتری هم تولید می کند.

تعادل دینامیک چیست ؟

بهترین راه برای افزایش کارایی موتور ایجاد تعادل دینامیک است که به معنای “حفظ تعادل در حین حرکت” می باشد. راه حل قدیمی برای رسیدن به تعادل دینامیک این است که همه قطعات موتور را باز کنیم، آنها را بصورت جداگانه و با یک مقیاس واحد متعادل کنیم و سپس دوباره موتور را سرهم کنیم.

تعادل دینامیک موتور به معنای افزودن کمی وزن به موتور است تا به این ترتیب هر قطعه ای که در یک طرف موتور از طرف دیگر سنگین تر است، متعادل شود.درست مانند بالانس لاستیک که با کوبیدن سرب انجام می شود. این عدم تعادل دلیل اصلی ارتعاش و لرزیدن موتور است و اگر آن را اصلاح می کنید کارایی موتور و در نتیجه دستگاه تان افزایش می یابد. راه های زیادی برای اینکار وجود دارد اما این راه بسیار ساده و سریع است و نیازی به بازکردن موتور هم ندارد.

برای پیاده سازی این روش به این وسایل نیاز دارید:

  • مقداری چسب Sugru (سوگرو) یا هر چسب خمیری دیگری
  • یک آیفون (یا سایر گوشی های هوشمند)
  • برنامه Vibration App (یا سایر برنامه های اندازه گیری ارتعاش که در Google play و AppStore وجود دارند)
  • قلم و کاغذ

روش انجام کار:

1. میزان ارتعاش موتور را اندازه بگیرید.
2. یک وزنه به موتور اضافه کنید و دوباره اندازه بگیرید.
3. نقطه ای که لرزش کمتری دارد را پیدا کنید و وزنه بیشتری اضافه کنید.
4. موتور را در موقعیت مناسب بگذارید و کارتان تمام است.

چرا آیفون بهتر است؟

شتاب سنج های گوشی های امروزی بسیار دقیق هستند. برای متعادل کردن موتور با این روش به یک گوشی هوشمند نیاز دارید و یک برنامه شتاب سنج که با فرکانس حداقل 100Hz نیاز دارید. 100Hz به شما امکان اندازه گیری یک سیگنال 50Hz را می دهد و این مقدار حدود تقریبی ارتعاش یک موتور با سرعت چرخش 3000RPM می باشد (50Hz * 60 = دور در دقیقه). می توانید اینکار را با هر گوشی هوشمند و برنامه شتاب سنج دیگری هم انجام دهید؛ فقط باید مطمئن باشید که میزان شتاب نیروی گرانش را برحسب RMS و برای X، Y و Z بصورت جداگانه در اختیارتان قرار می دهد و بتواند یک صدم G را محاسبه کند.

در ساختنی بخوانید :  نمایشگر هوشمند خودرو سازگار با آردوینو بسازید

چرا Sugru؟

از اشیای مختلفی بعنوان وزنه و برای ایجاد تعادل در موتور استفاده می شود اما ما از Sugru استفاده کرده ایم زیرا تعادلی که ایجاد می کند دائمی است (Sugru تکه تکه یا کنده نمی شود) و می تواند آن را براحتی جدا کرد (برخلاف سایر خمیرها و چسب ها می توان با یک تیغ براحتی آن را جدا کرد). استفاده از آن هم بسیار آسان است و می توانید آن را بدون باز کردن موتور در هر قسمتی که خواستید قرار دهید. برای انجام این روش، باید قطعات 5 گرمی خمیر Sugru تهیه کنید. اما اگر این چسب را در اختیار نداشتید می توانید از هرنوع چسب یا خمیر دیگری با ویژگی های مشابه استفاده کنید.

در این روش یک تعادل سطحی بدون محاسبه ایجاد می شود که به این معنی است که لرزشی که ما سعی داریم آن را حذف کنیم روی یک سطح مسطح (در موزات با روتور) است و ما با انجام محاسبات محل مناسب را پیدا می کنیم. این روش برای برخی از صفحه های نازک مثل فلایویل و قرقره مناسب است و بدون دردسر لرزش را از بین می برد. اما صفحه های بسیار کلفت مثل قرقره های کلفت یا شفت ها بلند نیاز به روش ها تعادل چند سطحی دارند که می تواند در حرکات بالا و پایین و ورودی و خروجی هم تعادل ایجاد کند. بنابراین بهتر است از این روش برای موتورهایی که صفحه یا سطوح نازک تر دارند استفاده کنید.

گام اول: موتور را آماده کنید

موتوری که در تصویر می بینید یک موتور تراش 3hp است اما می توانید این روش را برای هر موتور دیگری هم استفاده کنید. برای آماده کردن موتور تسمه را جدا کنید، همه انسدادهای اطراف موتور را باز کنید و موتور را طوری قرار دهید که بتوانید براحتی آن را خاموش و روشن کنید. همچنین باید سطح موتور را تمیز کنید تا Sugru به آن بچسبد.

در ساختنی بخوانید :  کاتر بطری شیشه ای بسازید و بطری‌های شیشه ای را بازیافت کنید

هنگام انجام اینکار نباید لباس بلند تنتان باشد و بهتر است عینک محافظتی هم به چشم داشته باشید.

قرقره یا فلکه تسمه موتورتان را به چهار قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را علامت گذاری کنید. حالا یک طرح از این قسمت موتور بکشید و این علامت ها را روی طرح هم پیاده کنید. روی کاغذ یک جدول بکشید و ردیف های آن را با علامت های این چهار قسمت پر کنید و سه ستون برای مقادیر لرزش X، Y و Z بکشید.

برنامه شتاب سنج موبایل تان را اجرا کنید حالا نرخ نمونه (sample rate) برنامه را روی 100Hz تنظیم کنید. نرم افزار با توجه به نرخی که تعریف کرده اید یک زمان نمونه (مثلاً 5 ثانیه) در اختیارتان میگذارد و می توانید اندازه گیری را شروع کنید.

گام دوم: اندازه بگیرید

حالا باید میزان لرزش را اندازه بگیرید. هرچه در این مرحله دقت و زمان بیشتری صرف کنید، محل افزودن وزن درست تر و دقیق تر خواهد بود.

باید موارد زیر را اندازه بگیرید:

1. ابتدا بدون وزنه اضافی
2. Sugru را در پوزیشن 1
3. Sugru را در پوزیشن 2
4. Sugru را در پوزیشن 3
5. Sugru را در پوزیشن 4
6. Sugru کمی جلوتر از بهترین پوزیشن
7. Sugru کمی عقب تر از بهترین پوزشن
8. مقدار بیشتری Sugru در بهترین پوزیشن
9. مقدار کمتری Sugru در بهترین پوزیشن

وقتی این اندازه ها را گرفتید با کمی دقت می توانید بهتر شدن یا بدتر شدن نسبت به مقدار اولیه را پیدا کنید. حتی می توانید این کیفیت ها را با گوش کردن به صدای موتور پیدا کنید.

حالا نحوه محاسبه هر کدام از اندازه ها را می خوانید:

1. یک تکه Sugru روی قرقره موتورتان بگذارید؛ بهتر است Sugru را جایی بگذارید که تورفتگی کمتری داشته باشد. وزن این تکه به میزان ارتعاش موتورتان بستگی دارد. اما بهتر است کار را با 2 گرم شروع کنید.
2. موتور را روشن کنید و سرعت آن را بالا ببرید. این روش در 1000 تا 2000 RPMs بهترین عملکرد را دارد اما تا حداکثر فرکانس برنامه موبایل تان هم جواب می دهد.
3. گوشی را در یک نقطه مسطح موتور قرار دهید و جایی را انتخاب کنید که موبایل در حین نمونه گیری جابجا نشود یا نیفتد. اگر نیاز بود از یک کش یا بند برای ثابت نگهداشتن موبایل استفاده کنید. جهت موبایل مهم نیست اما باید جهت موبایل در همه اندازه ها یکسان باشد.
4. برنامه را فعال کنید و به اندازه زمان نمونه ای که برنامه به شما داده است، صبر کنید.
5. موتور را متوقف کنید.
6. رقم را یادداشت کنید و به یاد داشته باشید RMS (میانگین) ارتعاش در محورهای X، Y و Z را هم یادداشت کنید.
7. Sugru را جدا کنید و اینکار را برای تمام اندازه هایی که بالا ذکر شد، تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید

همانطور که گفتیم اندازه Sugru را خودتان مشخص می کنید. این میزان را با توجه به اندازه قرقره موتور و میزان ارتعاش آن انتخاب کنید. حتی می توانید از Sugru به عنوان پایه استفاده کنید و وزنه های دیگر مثل گوی فلزی را روی آن بچسبانید.

هنگام گذاشتن موبایل روی موتور باید مطمئن شوید که موبایل حرکت اضافی نمی کند و حرکت های موتور موبایل را تکان می دهد. پس اگر نتوانستید سطح مناسب را پیدا کنید، حتماً از یک کش یا باند برای ثابت کردن موبایل استفاده کنید.

گام سوم: داده ها را آنالیز کنید

باید یک رابطه منطقی بین میزان  و موقعیت Sugru و میزان لرزش موتور پیدا کنید
باید یک رابطه منطقی بین میزان و موقعیت Sugru و میزان لرزش موتور پیدا کنید

در این قسمت باید داده هایی که جمع آوری کرده اید را آنالیز کنید و تنظیمات متناسب موتورتان را پیدا کنید. وقتی فهمیدید کدام یک از پوزیشن ها کمترین میزان لرزش را دارد، می توانید آزمایش را شروع کنید.میزان مشخصی از Sugru را در پوزیشن هایی که براساس آنالیز داده ها انتخاب کرده اید، بگذارید. Sugru را کمی عقب و جلو ببرید تا ببینید در کدام قسمت داده ها بهبود می یابند. همچنین میزان Sugru را کم و زیاد کنید تا تاثیر آن هم روی بهبود تعادل موتور مشخص شود. فقط بخاطر داشته باشید که در هر بار اندازه گیری فقط یک تغییر ایجاد کنید – موقعیت یا مقدار – و هیچگاه قبل از یک اندازه گیری چند تغییر ایجاد نکنید.

هرچه بیشتر اندازه بگیرید، به نتیجه بهتری هم خواهید رسید. ممکن است در ابتدا هیچ تغییری در میزان لرزش موتور ایجاد نشود اما باید اندازه گیری را تا انتها و با ایجاد تغییرات متعدد انجام دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

بعد از اینکه Sugru را در پوزیشن مناسب اضافه کردید، تسمه را مجدداً وصل کنید و موتور را برای استفاده مجدد آماده کنید. یکبار دیگر Sugru را چک کنید و 24 ساعت صبر کنید تا Sugru کاملاً بچسبد. اگر Sugru بخاطر برداشتن و گذاشتن های مداوم بافت یکدستش را از دست داده، آن را تعویض کنید.

اگر بخواهید می توانید همین کارها را هنگامی که موتور کار می کند هم انجام دهید. برای اینکار باید وقتی موتور روشن است دو تکه Sugru همزمان روی محور و قرقره بگذارید و این دو قطعه را با هم متعادل کنید. با اینکار می توانید تعادل دینامیک موتورتان را بیش از پیش افزایش دهید.

منبع

خلاصه مطلب
ایجاد تعادل دینامیک در موتور با Sugru و آیفون!
عنوان مطلب
ایجاد تعادل دینامیک در موتور با Sugru و آیفون!
توضیح کوتاه
در این پست، یک روش برای ایجاد تعادل دینامیک در موتور می خوانید که برای پیاده کردن آن فقط به یک آیفون و چسب Sugru نیاز دارید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید... اگر به تازگی یادگیری الکترونیک یا ساخت پروژه های خورشیدی را شروع کرده اید، این شارژر خورشیدی بهترین پروژه برای شروع است. این آموزش ساختنی شامل همه چیز...
آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس... در این ساختنی طرز ساخت ماژول رله Latch را یاد می گیرید. این ماژول رله در واقع ابزاری است که امکان استفاده از رله Non-Latch بجای رله Latch فشار قوی را ...
آموزش ساخت: کیف دستی کریستالی بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک کیف دستی را می آموزید که روکش آن از منجوق های کریستالی است. این کیف را می توانید به عنوان کیف دستی یا کیف لوازم آرایش هم اس...
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید... گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت ...
گوشواره منجوقی با رنگ های شاد بسازید در این ساختنی طرز ساخن یک جفت گوشواره منجوقی شیک را یاد می گیرید که ساختش بسیار ارزان تمام می شود. این گوشواره منجوقی را می توانید با هر ترکیب رنگی که...
مدار تستر باتری ساده و کاربردی بسازید اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً بین وسایل تان کلی باتری پیدا می شود. پیدا کردن باتری که پر و سالم باشد از بین کلی باتری کار سختی نیست ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۳ دیدگاه ها

  1. سلام ممنون از آموزش خوبتون
    اما من تو پیداکردن چسب سوگرو مشکل داشتم چون وقت زیادی ندارم که تو شهر بگردم ممکنه سایت یا مغازه هایی که این چسب رو دارن معرفی کنید؟ ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ دهید