خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

لرزش موتور و بالانس نبودن آن در وسایل خانگی دارای موتور یا دستگاه‌های صنعتی که در آن‌ها از موتور الکتریکی استفاده شده می‌تواند باعث ایجاد سر و صدای بسیار زیاد و کاهش عمر و خرابی زود هنگام دستگاه شود.

اگر به دنبال یک راه حل برای رفع لرزش و صدای موتور وسایل خانگی یا دستگاه‌های صنعتی می‌گردید،این ساختنی را از دست ندهید. ساختنی روشی را به شما یاد می‌دهد که برای پیاده سازی آن فقط چسب Sugru و یک آیفون یا هر گوشی هوشمند دیگری لازم است.

تعادل دینامیک موتور دستگاه‌های مختلف را با یک آیفون و چسب Sugru ایجاد کنید
تعادل دینامیک موتور دستگاه‌های مختلف را با یک آیفون و چسب Sugru ایجاد کنید

بسیاری از دستگاه‌ها و ابزارهایی که ما با آنها سر و کار داریم، موتورهای بزرگ دارند و بیشتر موتورهای بزرگ هم لرزش زیادی دارند. در اکثر موتورها این لرزش باعث کاهش کارایی موتور می‌شود. موتوری که نرمی‌حرکت کند بیشتر عمر می‌کند و سر و صدای کمتری هم تولید می‌کند.

تعادل دینامیک چیست ؟

بهترین راه برای افزایش کارایی موتور ایجاد تعادل دینامیک است که به معنای “حفظ تعادل در حین حرکت” می‌باشد. راه حل قدیمی‌برای رسیدن به تعادل دینامیک این است که همه قطعات موتور را باز کنیم، آنها را بصورت جداگانه و با یک مقیاس واحد متعادل کنیم و سپس دوباره موتور را سرهم کنیم.

تعادل دینامیک موتور به معنای افزودن کمی‌وزن به موتور است تا به این ترتیب هر قطعه ای که در یک طرف موتور از طرف دیگر سنگین تر است، متعادل شود.درست مانند بالانس لاستیک که با کوبیدن سرب انجام می‌شود. این عدم تعادل دلیل اصلی ارتعاش و لرزیدن موتور است و اگر آن را اصلاح می‌کنید کارایی موتور و در نتیجه دستگاه تان افزایش می‌یابد. راه‌های زیادی برای اینکار وجود دارد اما این راه بسیار ساده و سریع است و نیازی به بازکردن موتور هم ندارد.

برای پیاده سازی این روش به این وسایل نیاز دارید:

  • مقداری چسب Sugru (سوگرو) یا هر چسب خمیری دیگری
  • یک آیفون (یا سایر گوشی‌های هوشمند)
  • برنامه Vibration App (یا سایر برنامه‌های اندازه گیری ارتعاش که در Google play و AppStore وجود دارند)
  • قلم و کاغذ

روش انجام کار:

1. میزان ارتعاش موتور را اندازه بگیرید.
2. یک وزنه به موتور اضافه کنید و دوباره اندازه بگیرید.
3. نقطه ای که لرزش کمتری دارد را پیدا کنید و وزنه بیشتری اضافه کنید.
4. موتور را در موقعیت مناسب بگذارید و کارتان تمام است.

چرا آیفون بهتر است؟

شتاب سنج‌های گوشی‌های امروزی بسیار دقیق هستند. برای متعادل کردن موتور با این روش به یک گوشی هوشمند نیاز دارید و یک برنامه شتاب سنج که با فرکانس حداقل 100Hz نیاز دارید. 100Hz به شما امکان اندازه گیری یک سیگنال 50Hz را می‌دهد و این مقدار حدود تقریبی ارتعاش یک موتور با سرعت چرخش 3000RPM می‌باشد (50Hz * 60 = دور در دقیقه). می‌توانید اینکار را با هر گوشی هوشمند و برنامه شتاب سنج دیگری هم انجام دهید؛ فقط باید مطمئن باشید که میزان شتاب نیروی گرانش را برحسب RMS و برای X، Y و Z بصورت جداگانه در اختیارتان قرار می‌دهد و بتواند یک صدم G را محاسبه کند.

چرا Sugru؟

از اشیای مختلفی بعنوان وزنه و برای ایجاد تعادل در موتور استفاده می‌شود اما ما از Sugru استفاده کرده ایم زیرا تعادلی که ایجاد می‌کند دائمی‌است (Sugru تکه تکه یا کنده نمی‌شود) و می‌تواند آن را براحتی جدا کرد (برخلاف سایر خمیرها و چسب‌ها می‌توان با یک تیغ براحتی آن را جدا کرد). استفاده از آن هم بسیار آسان است و می‌توانید آن را بدون باز کردن موتور در هر قسمتی که خواستید قرار دهید. برای انجام این روش، باید قطعات 5 گرمی‌خمیر Sugru تهیه کنید. اما اگر این چسب را در اختیار نداشتید می‌توانید از هرنوع چسب یا خمیر دیگری با ویژگی‌های مشابه استفاده کنید.

در این روش یک تعادل سطحی بدون محاسبه ایجاد می‌شود که به این معنی است که لرزشی که ما سعی داریم آن را حذف کنیم روی یک سطح مسطح (در موزات با روتور) است و ما با انجام محاسبات محل مناسب را پیدا می‌کنیم. این روش برای برخی از صفحه‌های نازک مثل فلایویل و قرقره مناسب است و بدون دردسر لرزش را از بین می‌برد. اما صفحه‌های بسیار کلفت مثل قرقره‌های کلفت یا شفت‌ها بلند نیاز به روش‌ها تعادل چند سطحی دارند که می‌تواند در حرکات بالا و پایین و ورودی و خروجی هم تعادل ایجاد کند. بنابراین بهتر است از این روش برای موتورهایی که صفحه یا سطوح نازک تر دارند استفاده کنید.

گام اول: موتور را آماده کنید

موتوری که در تصویر می‌بینید یک موتور تراش 3hp است اما می‌توانید این روش را برای هر موتور دیگری هم استفاده کنید. برای آماده کردن موتور تسمه را جدا کنید، همه انسدادهای اطراف موتور را باز کنید و موتور را طوری قرار دهید که بتوانید براحتی آن را خاموش و روشن کنید. همچنین باید سطح موتور را تمیز کنید تا Sugru به آن بچسبد.

هنگام انجام اینکار نباید لباس بلند تنتان باشد و بهتر است عینک محافظتی هم به چشم داشته باشید.

قرقره یا فلکه تسمه موتورتان را به چهار قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را علامت گذاری کنید. حالا یک طرح از این قسمت موتور بکشید و این علامت‌ها را روی طرح هم پیاده کنید. روی کاغذ یک جدول بکشید و ردیف‌های آن را با علامت‌های این چهار قسمت پر کنید و سه ستون برای مقادیر لرزش X، Y و Z بکشید.

برنامه شتاب سنج موبایل تان را اجرا کنید حالا نرخ نمونه (sample rate) برنامه را روی 100Hz تنظیم کنید. نرم افزار با توجه به نرخی که تعریف کرده اید یک زمان نمونه (مثلاً 5 ثانیه) در اختیارتان میگذارد و می‌توانید اندازه گیری را شروع کنید.

گام دوم: اندازه بگیرید

حالا باید میزان لرزش را اندازه بگیرید. هرچه در این مرحله دقت و زمان بیشتری صرف کنید، محل افزودن وزن درست تر و دقیق تر خواهد بود.

باید موارد زیر را اندازه بگیرید:

1. ابتدا بدون وزنه اضافی
2. Sugru را در پوزیشن 1
3. Sugru را در پوزیشن 2
4. Sugru را در پوزیشن 3
5. Sugru را در پوزیشن 4
6. Sugru کمی‌جلوتر از بهترین پوزیشن
7. Sugru کمی‌عقب تر از بهترین پوزشن
8. مقدار بیشتری Sugru در بهترین پوزیشن
9. مقدار کمتری Sugru در بهترین پوزیشن

وقتی این اندازه‌ها را گرفتید با کمی‌دقت می‌توانید بهتر شدن یا بدتر شدن نسبت به مقدار اولیه را پیدا کنید. حتی می‌توانید این کیفیت‌ها را با گوش کردن به صدای موتور پیدا کنید.

حالا نحوه محاسبه هر کدام از اندازه‌ها را می‌خوانید:

1. یک تکه Sugru روی قرقره موتورتان بگذارید؛ بهتر است Sugru را جایی بگذارید که تورفتگی کمتری داشته باشد. وزن این تکه به میزان ارتعاش موتورتان بستگی دارد. اما بهتر است کار را با 2 گرم شروع کنید.
2. موتور را روشن کنید و سرعت آن را بالا ببرید. این روش در 1000 تا 2000 RPMs بهترین عملکرد را دارد اما تا حداکثر فرکانس برنامه موبایل تان هم جواب می‌دهد.
3. گوشی را در یک نقطه مسطح موتور قرار دهید و جایی را انتخاب کنید که موبایل در حین نمونه گیری جابجا نشود یا نیفتد. اگر نیاز بود از یک کش یا بند برای ثابت نگهداشتن موبایل استفاده کنید. جهت موبایل مهم نیست اما باید جهت موبایل در همه اندازه‌ها یکسان باشد.
4. برنامه را فعال کنید و به اندازه زمان نمونه ای که برنامه به شما داده است، صبر کنید.
5. موتور را متوقف کنید.
6. رقم را یادداشت کنید و به یاد داشته باشید RMS (میانگین) ارتعاش در محورهای X، Y و Z را هم یادداشت کنید.
7. Sugru را جدا کنید و اینکار را برای تمام اندازه‌هایی که بالا ذکر شد، تکرار کنید.

همانطور که گفتیم اندازه Sugru را خودتان مشخص می‌کنید. این میزان را با توجه به اندازه قرقره موتور و میزان ارتعاش آن انتخاب کنید. حتی می‌توانید از Sugru به عنوان پایه استفاده کنید و وزنه‌های دیگر مثل گوی فلزی را روی آن بچسبانید.

هنگام گذاشتن موبایل روی موتور باید مطمئن شوید که موبایل حرکت اضافی نمی‌کند و حرکت‌های موتور موبایل را تکان می‌دهد. پس اگر نتوانستید سطح مناسب را پیدا کنید، حتماً از یک کش یا باند برای ثابت کردن موبایل استفاده کنید.

گام سوم: داده‌ها را آنالیز کنید

باید یک رابطه منطقی بین میزان  و موقعیت Sugru و میزان لرزش موتور پیدا کنید
باید یک رابطه منطقی بین میزان و موقعیت Sugru و میزان لرزش موتور پیدا کنید

در این قسمت باید داده‌هایی که جمع آوری کرده اید را آنالیز کنید و تنظیمات متناسب موتورتان را پیدا کنید. وقتی فهمیدید کدام یک از پوزیشن‌ها کمترین میزان لرزش را دارد، می‌توانید آزمایش را شروع کنید.میزان مشخصی از Sugru را در پوزیشن‌هایی که براساس آنالیز داده‌ها انتخاب کرده اید، بگذارید. Sugru را کمی‌عقب و جلو ببرید تا ببینید در کدام قسمت داده‌ها بهبود می‌یابند. همچنین میزان Sugru را کم و زیاد کنید تا تاثیر آن هم روی بهبود تعادل موتور مشخص شود. فقط بخاطر داشته باشید که در هر بار اندازه گیری فقط یک تغییر ایجاد کنید – موقعیت یا مقدار – و هیچگاه قبل از یک اندازه گیری چند تغییر ایجاد نکنید.

هرچه بیشتر اندازه بگیرید، به نتیجه بهتری هم خواهید رسید. ممکن است در ابتدا هیچ تغییری در میزان لرزش موتور ایجاد نشود اما باید اندازه گیری را تا انتها و با ایجاد تغییرات متعدد انجام دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

بعد از اینکه Sugru را در پوزیشن مناسب اضافه کردید، تسمه را مجدداً وصل کنید و موتور را برای استفاده مجدد آماده کنید. یکبار دیگر Sugru را چک کنید و 24 ساعت صبر کنید تا Sugru کاملاً بچسبد. اگر Sugru بخاطر برداشتن و گذاشتن‌های مداوم بافت یکدستش را از دست داده، آن را تعویض کنید.

اگر بخواهید می‌توانید همین کارها را هنگامی‌که موتور کار می‌کند هم انجام دهید. برای اینکار باید وقتی موتور روشن است دو تکه Sugru همزمان روی محور و قرقره بگذارید و این دو قطعه را با هم متعادل کنید. با اینکار می‌توانید تعادل دینامیک موتورتان را بیش از پیش افزایش دهید.

منبع

خلاصه مطلب
ایجاد تعادل دینامیک در موتور با Sugru و آیفون!
عنوان مطلب
ایجاد تعادل دینامیک در موتور با Sugru و آیفون!
توضیح کوتاه
در این پست، یک روش برای ایجاد تعادل دینامیک در موتور می‌خوانید که برای پیاده کردن آن فقط به یک آیفون و چسب Sugru نیاز دارید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با دات ماتریکس و کنترلر ATmega8 نمایشگر دمای محیط بسازید... نمایش دمای محیط روی نمایشگرهای بزرگ یکی از نیازهای اصلی کارگاه های صنعتی است. نمایشگر دمای محیط معمولاً در اتاق سرور، انبار مواد اولیه، محل نگه داری ح...
آموزش ساخت : کیف موبایل چرم بدوزید در این ساختنی دوخت یک کیف موبایل چرمی را یاد می گیرید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها نوشته شده اما بهتر است یکبار ساخت کیف موبایل را روی یک تکه چرم بدو...
با پوست نارگیل کیت اصلاح مسافرتی بسازید !... شاید ایده ساخت کیت اصلاح با پوست نارگیل خیلی کارآمد نباشد اما قطعاً جالب است. در این ساختنی یاد می گیرید با پوست و لیف نارگیل کیت اصلاح بسازید. با همی...
آموزش ساخت : یک پورت USB به موس تان اضافه کنید... این ساختنی بیشتر از آنچه که فکر می کنید، بدردتان میخورد. اگر روی موس تان یک پورت USB باشد کارهایتان خیلی ساده تر انجام میشود. اگر مرتباً در حال استفاد...
آموزش ساخت : با ساده ترین وسایل آویز مروارید بسازید... در این ساختنی یک تکنیک ساده برای ساخت آویز مروارید را یاد می گیرید. این تکنیک ساخت آویز گردنبند نیاز به ابزار و وسایل خاصی ندارد و تنها چند دقیقه وقت ...
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید... چراغ الکلی یکی از وسایلی است که هم در خانه و هم در مسافرت به درد می خورد. این نوع چراغ در بسیاری از شرایط اضطراری و اورژانسی می تواند کارتان را راه بی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

۳ دیدگاه ها

  1. سلام ممنون از آموزش خوبتون
    اما من تو پیداکردن چسب سوگرو مشکل داشتم چون وقت زیادی ندارم که تو شهر بگردم ممکنه سایت یا مغازه‌هایی که این چسب رو دارن معرفی کنید؟ ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ دهید