خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید

آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم راکت لانچر یا همان پرتاب کننده موشک را می آموزید. این آموزش شامل تمام ابزار و قطعات تکمیلی مانیتورینگ و کنترل نظیر لوله پرتاب، بادسنج و سیستم شلیک هم می شود. این ساختنی کمی پیچیده است و ساختن آن برای افرادی که با الکترونیک و چنین دستگاه هایی آشنایی ندارند سخت خواهد بود. با این ساختنی می توانید یک راکت لانچر با تمام متعلقات بسازید و دیگر لازم نیست دنبال قطعات جانبی برای راکت لانچر بگردید.

دقت کنید که در ساخت این راکت لانچر از پرینتر سه بعدی استفاده شده است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، ساخت این راکت لانچر زمان بیشتری می برد.

در ویدیوی زیر می توانید این ساختنی و قسمت های مختلف کنترل آن را ببینید.

گام اول: لوله هوا را بسازید

وسایل موردنیاز

پی وی سی:

 • تیوب 5 در 5 سانتیمتری، به طول 15 سانتیمتر
 • درپوش 5 در 5 سانتیمتری
 • سه راه 2.5 در 5 سانتیمتری
 • کاهنده 2.5 در 5 سانتیمتری به 2.5 سانتیمتری
 • کاهنده 2.5 در 2.5 سانتیمتری به 1.5 سانتیمتری
 • مغزی 2.5 در 2.5 سانتیمتری
 • تیوب 2.5 در 2.5 سانتیمتری، به طول 50 سانتیمتر
 • تیوب 2.5 در 1.5 سانتیمتری، به طول 50 سانتیمتری

سایر موارد:

 • 1 سوپاپ تایر
 • 1 پیچ نایلونی یا لوله اتصال فلزی
 • 1 سوپاپ مغناطیسی 24v AC 125Ma
 • 1 لوله با قطر داخلی 1.6 میلیمتری و قطر خارجی 4.8 میلیمتری
 • نوار تفلون
 • تیوب سیلیکونی (برای چسباندن قطعات در صورت لزوم)

تمام این وسایل را می توان در ابزار فروشی ها پیدا کرد. توصیه می کنیم تعدادی درپوش اضافی بخرید که اگر هنگام دریل کردن آنها را خراب کردید به مشکل برنخورید.

ابتدا باید روی یکی از درب پوش ها را سوراخ کنیم تا سوپاپ تایر و اتصالات لوله را در آن قرار دهیم.

برای سوراخ سوپاپ قطر وسط را اندازه بگیرید و یک مته کوچک تر انتخاب کنید؛ مثلاً اگر قطر 15 میلیمتر است یک مته 12.5 میلیمتری بردارید تا سوپاپ کاملاً سفت باشد و از نشتی هوا جلوگیری شود.

لوله ای که ما استفاده کرده ایم، 1.6 میلیمتر قطر داخلی و 4.8 میلیمتر قطر خارجی دارد. بنابراین یک سوراخ با قطر 4 میلیمتر برای آن مناسب است. اگر نتوانستید اتصالات مناسب را پیدا کنید می توانید با استفاده از از یک پیچ نایلونی M4 و یک مته 1.5 میلیمتری خودتان اتصال مناسب را بسازید. داخل پیچ یک سوراخ ایجاد کنید تا هوا جریان یابد.

توصیه می کنیم شیارهایی را روی درپوش ایجاد کنید تا بتوانید پیچ فلزی را روی آن پیچ کنید. ما اینکار را به یک مته 3.3 میلیمتری انجام دادیم و سرپوش را برای یک پیچ M4 شیار زدیم.

پیچ نایلونی را داخل شیار قرار دهید و کمی سیلیکون اطراف سر پیچ بزنید و شروع به پیچاندن آن کنید. در حین پیچاندن می بینید که سیلیکون از لای درپوش بیرون می زند. این سیلیکون ها را با دست تان پخش کنید و نگذارید مسیر حرکت پیچ را مسدود کند.

همانطور که در تصویرهای بالا می بینید، قطعات را به هم وصل کنید و شیارها را با نوار تفلون بپوشانید تا هیچ راهی برای خروج هوا باقی نماند.

قطعه پمپ هوا را روی دستگاه فشار هوا قرار دهید و کل قطعه را داخل یک سطل آب بگذارید و دنبال حباب های هوا بگردید. اگر توانستید حباب های هوا را ببینید باید نوار تفلون بیشتری دور شیارها اضافه کنید و به آنها سیلیکون بزنید.

چند ساعت صبر کنید تا سیلیکون خشک شود و دوباره این آزمایش را تکرار کنید.

گام دوم: قاب لوله هوا را بسازید

برای ساخت قاب از پروفیل های 30 میلیمتری استفاده کنید و برندی را انتخاب کنید که نصب قطعات روی آن آسان باشد.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : نان دارچینی خانگی و لذیذ بپزید

پروفیل های موردنیاز:

 • 2 در 50 سانتیمتر طول
 • 4 در 40 سانتیمتر طول

قطعات قاب را مطابق تصویر به هم پیچ کنید. می توانید از پیچ های M6 و مهره های سه طرفه استفاده کنید.

برای اتصال تیوب به قاب از یک گیره که با پرینتر سه بعدی ساخته شده استفاده کرده ایم. می توانید شکل این قطعه را اینجا ببینید. وقتی این قطعه را پرینت کردید یا ساختید می توانید با استفاده از آن و پیچ های M4 و مهره های سه طرفه تیوب را به قاب وصل کنید.

قطعه بعدی که با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته شده است برای اتصال موتور به تیوب با سیم و به منظور حرکت دادن آن ساخته شده است. در گام های بعدی درباره این قطعه بیشتر توضیح خواهیم داد اما می توانید شکل این قطعه را اینجا ببینید.

گام سوم: باد سنج – پرینت سه بعدی

بادسنج وسیله ای برای اندازه گیری سرعت باد است.

ما در محاسبات مان به سرعت باد نیاز داریم تا پیش بینی کنیم که راکت به کجا برخورد خواهد کرد.

وسایل موردنیاز:

 • 1 میله اهرم با قطر 6 میلیمتر و طول 22 سانتیمتر
 • 1 یاتاقان 686ZZ
 • 1 یاتاقان 696ZZ
 • 2 واشر کلیپ
 • 2 حسگر اثر هال (مدل بست US1881 یا سوئیچ OH090U)
 • 6 آهنربای گرد (5 میلیمتر قطر – 3 میلیمتر طول)
 • پیچ و مهره M3

می توانید از هر نوع یاتاقان دیگری هم استفاده کنید اما در آنصورت باید مدل را تغییر دهید.

باید با استفاده از ماشین تراش، روی میله تراش هایی ایجاد کنید تا واشر کلیپ ها را روی میله قرار دهید و به این ترتیب از افتادن یا حرکت کردن محور در حالت افقی جلوگیری کنید. اگر به ماشین تراش دسترسی ندارید می توانید قبل یا بعد از اتصال یاتاقان ها یک توپی روی میله بچسبانید.

در این آدرس می توانید تمام فایل های مورنیاز برای پرینت ساخت بادسنج را پیدا کنید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید می توانید با استفاده از همین طرح ها خودتان قطعات را بسازید.
بعد از پرینت یا ساخت قطعات، آنها را نطابق تصویر بالا به هم وصل کنید.

ترتیب آهنرباها در این قسمت از سازه به حسگر اثر هالی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. اگر از حسگر مدل بست استفاده کرده اید باید قطب های مخالف هر جفت از آهنرباها را روبروی هم قرار دهید (N S N S N S) زیرا حسگر مدل بست موقعیتش را با توجه به قطبی که احساس کند تغییر می دهد.

نقش حسگر در این سازه به این شکل است که با عبور آهنرباها از مقابل آن وقفه هایی را ایجاد می کند که ما با استفاده از آنها به سرعت باد پی می بریم.

مرحله بعدی این است که با استفاده از تناوب وقفه های دستگاه به سرعت باد پی ببریم. برای اینکار باید از یک تونل باد استفاده کنید. به این ترتیب که در سرعت های مختلف باد تعداد وقفه ها در ثانیه را اندازه گیری می کنید و از تمام داده های این آزمایش یک چند جمله ای می سازید که اگر تعداد وقفه ها در ثانیه را به آن بدهید، حدود سرعت باد را برایتان تخمین بزند.

برای بادسنجی که ما ساخته ایم، چند جمله ای بصورت زیر است:

چند جمله ای برای محاسبه سرعت باد
چند جمله ای برای محاسبه سرعت باد

از آنجاییکه هر پرینت با پرینت دیگر فرق می کند و ممکن است شما بخواهید خودتان قطعات را بسازید، احتمالاً این چند جمله ای برای داده های بادسنج شما پاسخ دقیقی ارائه نمی دهد اما می توان مقدار تقریبی را مشخص کند. با این بادسنج می توان سرعت های 0.6 تا 17.5 مایل بر ساعت را اندازه گیری کرد.

در ویدیوی زیر می توانید آزمایش بادسنج در تونل باد را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  یک کویل تسلا با اندازه متوسط بسازید و آن را آزمایش کنید!

گام چهارم: لامپ چشمک زن – پرینت سه بعدی

لامپ های چشمک زن همیشه مفید هستند. می توانید آنها را دور یک حلقه بپیچید تا در شب قابل دیدن باشند و یا حتی به عنوان علامت آماده بودن دستگاه برای شلیک استفاده کنید تا اطرافیان بتوانند قبل از شلیک از آن فاصله بگیرند.

وسایل موردنیاز:

1 موتور DC استاندارد
1 یاتاقان 608ZZ
1 پیچ و مهره M3
1 چراغ LED
فویل آلومینیومی و چسب (چسب سفید بهتر است)

می توانید طرح تمام قطعات را در این لینک پیدا کنید. همانطور که قبلاً گفتیم اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارد از این طرح ها برای ساخت دستی قطعات استفاده کنید.

چرخ دنده (motor) کوچک را با دست یا یک گیره روی محور موتور جای دهید. حالا به یک رفلکتور یا منعکس کننده برای بازتاب نور نیاز داریم. یک قطعه کوچک از فویل آلومینیومی به اندازه بخش داخلی چرخ دنده bering ببرید. داخل چرخ دنده را چسب بزنید و فویل را به آرامی به چرخ دنده بچسبانید.

بعد از اینکه چسب خشک شد قسمت اضافی فویل را با یک چاقوی نازک ببرید.

چرخ دنده را روی یاتاقان قرار دهید و سپس هر دو را روی پایه (base) بگذارید.

توصیه می کنیم چرخ دنده bering را با رشته مات پرینت کنید یا بسازید تا نور به طرف دیگر نفوذ نکند.

قسمت آخر پرینت یا ساخت درپوش با رشته شفاف است. می توانید کمی فویل آلومینیومی هم روی بالای سرپوش قرار دهید.

می توانید در این ویدیو نتیجه ساخت چراغ چشمک زن را ببینید.

گام پنجم: راکت ها – پرینت سه بعدی

حالا باید راکت هایی که درون لوله قرار می گیرند را پرینت کنید یا بسازید.

در این لینک می توانید تمام فایل های موردنیاز برای ساخت راکت هایی که متناسب لوله پرتاب هستند را ببینید. راکت هایی که برای این لانچر استفاده می شوند، با راکت های معمولی فرق دارند پس حتماً تمام قطعات (از جمله rocket-led و tracer-bullet) را بسازید.

وسایل موردنیاز:

 • چسب اپوکسی
 • چراغ های LED
 • سیم های الکترونیکی
 • شرینک حرارتی
 • باتری سکه ای
 • باتری LiPo کوچک

اگر پرینتر شما نمی تواند اشیای بلند را پرینت کند، باید پرینت را در چند مرحله انجام دهید.

سیم کافی برای همه LED ها از قطعه پایه تا بالای راکت ببرید و کمی از آن را اضافه نگهدارید تا لحیم کردن آن آسان تر شود. چراغ ها را به قطعه پایه لحیم کنید و سیم ها را از سوراخ های روی بدنه عبور دهید. اگر سوراخ ها را با دقت و به اندازه درست نکرده باشید، این قسمت کار کمی دشوار می شود. سعی کنید از سیم محکم استفاده کنید تا پلاستیک اضافی روی بدنه باقی نماند.
کانکتور باتری را در قسمت بالای راکت لحیم کنید تا در صرت لزوم بتوانید براحتی آن را جدا کنید.

بهتر است به هر یک از LED ها یک مقاومت هم اضافه کنید تا عمر باتری افزایش یابد. برای LED های آبی و با یک باتری LiPo 3.7 ولتی به یک مقاومت 22 اهمی نیاز خواهید داشت.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

وقتی این قطعه را آماده کردید، روی قطعه پایه و بدنه راکت چسب اپوکسی بزنید و سپس آنها را به هم بچسبانید. قسمت سر راکت را باید پیچ کنید پس احتیاجی به چسب زدن آن قطعه نیست.
قطعه نوک راکت آسانترین قسمت ساخت راکت است. این قطعه فقط از دو جزء ساخته می شود و روی قطعه اصلی سوار می شود. در وسط این قطعه باید باتری سلولی را قرار دهید و پایه های LED را روی قطب های باتری بگذارید. قطعه پایه و قطعه پایینی را هم به هم پیچ کنید تا نوک راکت آماده شود.

بعد از ساخت راکت ها باید یکی از آنها را در تونل باد آزمایش کنید تا ضریب درگ آنها مشخص شود و بتوانید از آن در محاسبات تان استفاده کنید.

ضریب درگ راکتی که ما امتحان کردیم 0.0481 بود. این مقدار به ضریب درگ سایر راکت های مشابه هم نزدیک است.

گام ششم: سرعت سنج راکت

یکی از مهمترین اطلاعاتی که نیاز دارید، میزان سرعت اولیه راکت است. می توانید این میزان را با فرمول های مخصوص این کار انجام دهید اما بهتر است خودتان آن را اندازه بگیرید. به همین خاطر ما یک دستگاه ساده برای اندازه گیری سرعت اولیه راکت ساختیم.

برای ساختن سرعت سنج به دو لیزر . دو فوتوترانزیستور نیاز داریم. با خروج راکت از غلاف، از میان دو لیزر عبور می کند و برای کسری از ثانیه نور را می شکند. اگر فاصله بین دو لیزر را بدانیم، این زمان برای اندازه گیری سرعت راکت کافی است.

وسایل موردنیاز:

 • 2 لیزر دیودی (بیشتر از 5mW)
 • 2 فوتوتراتزیستور یا فوتوسل
 • 2 مقاومت 820 اهمی
 • 2 مقاومت 1.2 کیلواهمی
 • 5 پیچ و مهره M4

فایل های موردنیاز برای پرینت یا ساخت قطعات سرعت سنج را در این آدرس پیدا کنید.

از یک رشته مات استفاده کنید تا نور بیرون با نور لیزرها تداخل نیابد. باید سوراخ های کوچکی را روی قطعه هولدر فوتوترانزیستور ایجاد کنید تا پایه های فوتوترانزیستور درون آن قرار بگیرد.

قطعات را با پیچ به هم ببندید و غلاف را وسط پایه سرعت سنج قرار دهید و آن را با پیچ و مهره محکم کنید.

در گام بعدی تنظیمات الکترونیکی این راکت لانچر را می آموزید؛ با مدار آشنا می شوید و کدهای آردوینو را می بینید.

گام هفتم: سنسورهای فشار را آماده کنید

ما از سنسور ASDXACX100PAAA5 استفاده کردیم که کانکتورهایی با قطر 2.3 میلیمتر دارد. برای اتصال این سنسور به اتاقک فشار از لوله ای با قطر داخلی 1.6 و قطر خارجی 4.8 میلیمتر استفاده شده است.

هنگام انتخاب لوله یا شلنگی که برای اتصال سنسور استفاده می کنید باید به این نکته توجه کنید که لوله های نازکتر از این زیر فشار 70-60 psi پاره می شوند.

لوله را روی حسگر سنسور فشار دهید و سر دیگر آن را به درپوش اتاقک فشار وصل کنید. این اتصال می تواند فشار 40-30 psi را تا قبل از پرتاب تحمل کند. برای اطمینان از محکم بودن اتصال، کمی سیم دور هر دو سر لوله بپیچید اما زیاد محکم نکشید که لوله پاره نشود.

گام هشتم: موتور را اضافه کنید

این موتور برای تنظیم زاویه پرتاب و لوله هوا استفاده می شود. ما از یک موتور استپر برای هل دادن و بیرون آوردن غلاف استفاده کردیم. موتوری که در تصویر می بینید یک موتور استپر NEMA17 42BYGH610 است؛ شما می توانید از این موتور یا موتورهای قویتر استفاده کنید اما اگر از موتورهای ضعیف تر استفاده کنید غلاف بیرون نخواهد آمد و عملکرد راکت لانچر ناقص می ماند.

فایل های موردنیاز برای پرینت یا ساخت قطعات هولدر سیم ها را در این آدرس پیدا کنید.

یک مهره M3 را روی هولدر قرار دهید و با یک پیچ کوچک آن را به محور موتور ببندید.

سیم ها را از هولدر رد کنید و دور سولنئيد بپیچید تا گشتاور را افزایش دهید و کار موتور را ساده تر کنید. می توانید بین غلاف و قاب یک فنر بگذارید تا وقتی که زاویه های پایین تر را برای پرتاب راکت تنظیم می کنید موتور کشیده شود. اما اگر موتوری که استفاده می کنید خیلی قوی نیست از فنر استفاده نکنید.

گام نهم: الکترونیک

شماتیک قطعات الکترونیکی
شماتیک قطعات الکترونیکی

برای کنترل کل سیستم از یک برد Teensy 3.1 استفاده شده است. این برد یک میکروکنترلر قدرتمند با پردازنده ARM است که با آردوینو هم سازگار است.

سیستم برق

برای تامین انرژی کل قطعات الکترونیکی از سه باتری سلولی LiPo استفاده شده است. باید از قویترین باتری که در دسترس دارید، استفاده کنید. هرچه آمپ بیشتری داشته باشید بعد از روشن شدن سیستم، زمان بیشتری برای پرتاب راکت خواهید داشت. این سیستم به 5 ولت برای برد و 12 ولت برای سولنئید و موتور نیاز دارد. برای رسیدن به این میزان، از یک تنظیم کننده ولتاژ برای گرفتن خروجی 5 ولتی استفاده می کنیم و دو خازن 100uF هم به ورودی و خروجی اضافه می کنیم تا نویزها را کاهش دهیم.

حتماً یک هیت سینک یا خنک کننده استفاده کنید زیرا سیستم در حین کار بسیار گرم می شود.

سنسور فشار

سنسور ASDXACX100PAAA5 که قبلاً هم به آن اشاره شد، یک نوع سنسور مطلق است که خروجی آنالوگ مربوط به صفر ارائه می دهد. استفاده از آن در فضاهای باز که نیاز به خواندن 14.7 psi داریم، بسیار آسان است. آسانترین راه هم برای اطمینان از اتصال درست آن و ترجمه خروجی آنالوگ آن به مقادیر psi همین است.

از آنجاییکه برد با 3.3 ولت و سنسور با 5 ولت کار می کند، باید از دو مقاومت 10K و 20K به عنوان تقسیم کننده ولتاژ استفاده کنیم. علاوه براین یک خازن 220nF هم برای کاهش نویز استفاده کنید. سنسور را هم به پین A5 برد teensy وصل کنید.

بادسنج

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم بادسنج این راکت لانچر یک حسگر هال ساده است که وقتی آهنربا از کنارش عبور می کند یک پالس تولید می کند. یک وقفه را به پین 4 وصل کنید تا تمام تغییرات پین (افزایش یا کاهش) مشخص شود و تعداد وقفه های یک ثانیه هم محاسبه شود.

حسگر هال به یک مقاومت پول آپ نیاز دارد؛ بنابراین یک مقاومت 2.4K بین سیگنال و 5 ولتی وصل می شود.

سولنئيد

سولنئيد یک سوپاپ الکتریکی بسیار ساده است با آماده شدن انرژی باز می شود. برای باز کردن سولنئيد باید آن را به مستقیماً به رله و باتری وصل کنید. رله از طریق ترانزیستور به برد Teensy وصل می شود تا از اضافه بار پین Teensy (که قادر به تولید آمپ های زیادی نیست) جلوگیری کند. رله را به پین 8 وصل کنید.

موتور استپر

موتور را به یک درایور وصل کنید. درایور را هم به پین 2 و 3 برد Teensy وصل کنید. درباره این قسمت در گام نرم افزار بیشتر توضیح خواهیم داد.

سرعت سنج

دو لیزر سرعت سنج را با مقاومت های 820 اهمی به منبع تغذیه 12 ولتی وصل کنید. فوتوترانزیستور را هم با یک مقاومت پول آپ 1.2k به پین 21 و 22 برد وصل کنید.

فاصله بین فوتوترانزیستور ها 5 سانتیمتر است. برای بدست آوردن سرعت با واحد متر بر ثانیه باید فاصله را بر مقدار زمانی راکت برای عبور از این فاصله نیاز دارد، تقسیم کنید. برای بدست آوردن مقدار دقیق تر بهتر است واحد زمان را میکروثانیه قرار دهید.

ارتباط

برقراری ارتباط با این سیستم بصورت وایرلس است که با استفاده از یک ماژول بلوتوث یا XBee ایجاد می شود. این ماژول را به پین های RX/TX برد وصل کنید.

کنترل و برقراری ارتباط بصورت وایرلس امن تر است زیرا با اینکار می توانید راکت را از راه دور پرتاب کنید.

شماتیک مدارات الکترونیک راکت لانچر را از این لینک دریافت کنید.

گام دهم: نرم افزار

تصویری از محیط نرم افزار
تصویری از محیط نرم افزار

می توانید مرجع نرم افزار را در این آدرس پیدا کنید.

 • کنترلر: Teensy code
 • Apollo.py: نسخه پایتون
 • CSharp/Apollo: نسخه C#

کنترولر

در فایل config.h می توانید تمام مقادیر آزمایش (شماره پین ها، زمان ها، فاصله ها و …) را پیدا کنید.

برای نوشتن پین های RX/TX برد، باید از “Serial1” استفاده می کردیم زیرا “Serial” برای سریال USB استفاده شده بود. اگر می خواهید اشکالات و پارازیت ها را برطرف کنید مقادیر را به “HWSERIAL” تغییر دهید.

یکی دیگر از مقادیر مهم “PITCH_MOTOR_STEPS_PER_ANGLE” است؛ این مقدار را باید متناسب با درایور موتوری که استفاده می کنید، تغییر دهید. تنظیم فعلی برای این مقدار 400 گام در هر 90 درجه است.

پروتکل ارتباطی

کنترلر به رایانه

 • Axx – بادسنج: وقفه ها در ثانیه (int)
 • Pxx – سنسور فشار: فشار در psi (شناور)
 • Sxx – سرعت سنج: سرعت در متر بر ثانیه (شناور)
 • AH – اولین نشانگر بالای سرعت سنج
 • AL – اولین نشانگر پایین سرعت سنج

رایانه به کنترلر

 • Rxx – بازکردن سولنئيد برای xx میلی ثانیه (int)
 • Cxx – درجه بندی زاویه لوله در درجه مناسب (شناور)
 • Sxx – تنظیم زاویه لوله (شناور)

نشانگر های AH و AL سرعت سنج این امکان را به شما می دهند که اگر پره های راکت لیزرها را شکاند، فوتوترانزیستور را پایین تر بیاورید یا موقیعت راکت را تغییر دهید.

توصیه ما این است که سعی کنید خودتان این نرم افزار را توسعه دهید. می توانید امکان محاسبه فاصله از فشار، زاویه، سرعت باد و جهت را به نرم افزار اضافه کنید.

حالا با این راکت لانچری که ساخته اید فقط کافی است هدف را روی نقشه مشخص کنید و فشار و زاویه مناسب را تنظیم کنید تا راکت به هدف بخورد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید
توضیح کوتاه
در این پست، نحوه ساخت یک سیسنم راکت لانچر یا پرتاب کننده موشک را بصورت کامل می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک آمپلی فایر استریو بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک آمپلی فایر ساده و ارزان را یاد می گیرید که کیفیت صدای بسیار خوبی دارد. می توانید این آمپلی فایر را به اسپیکرهای DVD پلیر، را...
آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید... وقتی دوخت پرده تاشو را بلد باشید، می توانید با کمترین هزینه رنگ پرده ها را با دکور خانه تان هماهنگ کنید. دوخت پرده تاشو مزیت دیگری هم دارد؛ می توانید ...
پیانوی اولتراسونیک با کمک Intel Edison بسازید و بدون تماس آن را بنوازی... در این ساختنی یک پروژه الکترونیکی را یاد می گیرید که ساختش بسیار ساده است اما خودش اینطور نیست! این پروژه یک پیانوی اولتراسونیک است که بدون تماس دست ن...
آموزش ساخت : یک مدار انرژی دزد (Joule Thief) ساده بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک مدار ژول دزد (Joule Thief) بسیار ساده را در عرض کمتر از 10 دقیقه می آموزید. ساخت این مدار الکترونیکی بسیار ساده است و حت...
دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید ساخت دستگاه حباب ساز خیلی ساده و جالب است و می تواند کودکان را برای مدت ها سرگرم نگه دارد. نیاز به مهارت الکترونیک زیادی هم ندارد و قسمت الکترونیکی آن...
تزیین پارچه و وسایل پارچه ای با شش ضلعی های رنگی!... روش های مختلفی برای تزیین پارچه وجود دارد؛ مثلاً چاپ عکس و نقاشی روی پارچه از این روش ها هستند که مزایا و معایب خودش را دارند. یکی از معایب این روش ای...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید