خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت: شال گردن گرمایشی بسازید

آموزش ساخت: شال گردن گرمایشی بسازید

ساختنی امروز یک ایده زمستانی برایتان دارد: شال گردن گرمایشی . پس اگر خیلی سرمایی هستید یا در شهرهای سردسیر زندگی می کنید حتماً این ساختنی را برای خودتان بسازید. این شال گردن با الیاف کلفت شما را گرم نمی کند بلکه با استفاده از سیم ها حرارتی که درون ان تعبیه شده، یک گرمای مطبوع برای شما فراهم می کند. می توانید با همین روش هر نوع پوشاک زمستانی دیگر مثل کلاه یا روسری هم بسازید. این نوع پوشاک درست مثل یک بخاری پورتابل عمل می کنند زیرا با استفاده از سوئیچ می توانید آنها را خاموش و روشن کنید. اگر هم از این ساختنی خوشتان می آید ، حتماً ساخت این پتوی گرمایشی را هم امتحان کنید.

برای ساخت این شال گردن به دو ابزار زیر نیاز دارید:

 • دستگاه لحیم
 • چرخ خیاطی

اگر در کار با این دو وسیله سابقه ای ندارید، به این معنی نیست که نمی توانید این ساختنی را بسازید اما احتمالاً شال گردن تان خیلی با دوام نخواهد شد یا ظاهر آن درست مطابق میل تان در نخواهد آمد.

گام اول: وسایل موردنیاز

برای ساخت این شال گردن به وسایل زیر نیاز دارید:

 • سیم مقاومتی

  میتوانید این سیم را از داخل یک سشوار بردارید یا آن را بخرید. اگر می خواهید این سیم را بخرید، باید حدود 22 سانتیمتر سیم نشرم عایق بندی شده بخرید که داخل عایق حلقه شده است. اگر این سیم را بخرید هم ایمن تر است و هم کار با آن ساده تر است.

 • باتری

  از یک باتری Li-Po که در دستگاه های کنترل از راه دور کاربرد دارد، استفاده کنید. این باتری ها قابل شارژ، سبک و ارزان هستند. برای این سایز شال گردن که در تصویر می بینید از یک باتری 11v 1000mAh استفاده شده است.

 • سوئیچ

  استفاده از سوئیچ چندان ضروری نیست اما اگر از این قطعه استفاده کنید دیگر نیاز نیست وقتی گرمای اضافه نمی خواهید، باتری را جدا کنید.

 • فیوز و هولدر فیوز

  در صورت کوتاه شدن مدار، شال گردن انرژی بیشتری دریافت می کند و بیش از حد گرم می شود و با استفاده از فیوز، قبل از اینکه هر اتفاق بدی بیفتد فیوز خواهد سوخت. درجه بندی فیوز بستگی به میزان گرمایی دارد که می خواهید از شال گردن بگیرید. برای ساخت این شال گردن از یک فیوز 2A استفاده شده که به اندازه کافی سریع است.

 • پارچه

  می توانید از پارچه های لباس های قدیمی استفاده کنید یا اینکه پارچه را بخرید. در هر صورت خرید پارچه گزینه بهتری است زیرا در اینصورت دقیقاً همان چیزی که مدنظرتان است را خواهید داشت.

 • سیم عایق شده

  برای کامل کردن مدار به سیمی نیاز دارید که گرم نشود و به کانکتور باتری و سوئیچ لحیم شود.

گام دوم: یک سشوار را باز کنید

اگر تصمیم گرفته اید سیم مقاومتی را از داخل سشوار بیرون بکشید، احتمالاً باید دو سشوار را باز کنید تا سیم کافی بدست بیاورید.

نکته ای که باید درنظر داشته باشید این است که به طول سیم آسیب نزنید و سیم ها را پاره نکنید.

در برخی از سشوارها کویل ها بسیار محکم پیچیده شده اند. ما توصیه می کنیم برای رسیدن به طول بیشتر و گیر نکردن کویل ها به هم، آنها را محکم بکشید تا از هم جدا شوند.

گام سوم: سیم کشی

دیاگرام بالا نحوه سیم کشی درون شال گردن را نشان می دهد.

از آنجاییکه ممکن است شکل شال گردن شما متفاوت باشد، نکاتی هست که باید هنگام سیم کشی به آن دقت کنید. میزان دما با توجه به طول سیم و ولتاژ منبع تغذیه مشخص می شود. همانطور که می بینید ما از باتری 11 ولتی استفاده کرده ایم و به همین خاطر طول سیم ها را کمی کوتاه کرده ایم تا بیش از حد گرم نشوند.

سیم های موازی

گاهی اوقات برای رسیدن به دمای موردنظر، سیم ها برای پوشاندن کل شال گردن بسیار کوتاه هستند. راه حل این مشکل این است که سیم ها را بصورت موازی کنار هم قرار دهید. فقط باید مطمئن شوید که طول سیم ها با هم برابر باشند زیرا در غیر اینصورت به یک اندازه گرم نخواهند شد. اما این راه حل یک مشکل هم دارد؛ استفاده از عنصرهای گرمایشی بیش از حد باعث افزایش جذب انرژی و کاهش عمر باتری می شود. به همین خاطر در این مرحله از کار باید تعادل را رعایت کنید.

لحیم کاری

وقتی اندازه درست سیم ها و منبع تغذیه را پیدا کردید، باید قطعات را به هم لحیم کنید. حواستان باشد که برای کامل کردن مدار سیم کافی ذخیره کنید.

چسب

چسب حرارتی برای عایق بندی اتصالات لحیم شده گزینه مناسبی است. علاوه براین اتصالات را تقویت می کند تا اگر سیم ها در موقع لزوم خم نشود از شکستن آنها جلوگیری شود.

سوئیچ

برای این ساختنی می توانید از هر نوع سوئیچی استفاده کنید. همانطور که در تصویر می بیند سوئیچ مستقیماً به دو شاخه باتری لحیم شده است و سپس با چسب حرارتی تقویت و عایق بندی شده است.

گام چهارم: فیوزها

اگر مولتیمتر دارید با استفاده از آن جریان جذب شده توسط دستگاه با تمام سیم های گرمایشی را اندازه بگیرید و درجه بندی مناسب فیوز را انتخاب کنید. مثلاً اگر جذب انرژی 1A باشد، یک فیوز سریع با درجه 1.5A نیاز دارید.

اما اگر مولتیمتر ندارید، چند فیوز با درجه بندی های مختلف بخرید و کارتان را با کمترین درجه شروع کنید. فیوز ارزان است اما اگر قصد دارید بیشتر از این ساختنی ها بسازید، توصیه می کنیم یک مولتیمتر بخرید.

استفاده از فیوز در این شال گردن تقریباً ضروری است و به پولی که برای آن می دهید، می ارزد. استفاده از سیم های گمایشی عایق شده نو تقریباً خطر کوتاه شدن مدار را به حداقل می رساند اما استفاده از فیوز باز هم توصیه می شود. اگر مدار کوتاه شود و شما فکری به حال آن نکرده باشید، شال گردن آتش می گیرد.

گام پنجم: طرح سیم ها را مشخص کنید

محل قرارگیری سیم ها را روی پارچه امتحان کنید.

از قرار دادن سیم ها روی هم و عبور دادن آنها از روی یکدیگر بپرهیزید. اینکار در سیم های بدون عایق باعش کوتاه شدن مدار و در سیم های عایق شده باعث ایجاد نقاط بسیار گرم می شود.
ما برای ساخت این شال گردن از یک متر پارچه خاکستری و نیم متر پارچه قرمز استفاده کرده ایم. هنگام خریدن و بریدن پارچه دقت کنید که داشتن پارچه اضافی بهتر از کم آمدن پارچه است.

گام ششم: دوختن

دور سیم ها را بدوزید؛ حواستان باشد به هیچ وجه از روی سیم ها رد نشوید.

پارچه هایتان را کمی بیشتر از اندازه موردنظرتان ببرید و نگران قسمت های اضافی نباشید. می توانید بعد از دوختن آنها را ببرید.

با تا کردن لبه پارچه شروع کنید و یک طرف سر سیم ها را بدوزید. سپس می توانید سیم را دراز کنید و طول آن را مشخص کنید.

کانال هایی را برای سیم ها بدوزید تا سیم ها از آنها رد شوند. با اینکار سیم ها بهم نمی خورند و درصورت استفاده از سیم ها عایق نشده مدار کوتاه نمی شود.

بسته به ضخامت پارچه ای که استفاده می کنید، یک بسته یا پاکت برای باتری در محل مناسب قرار دهید.

همانطور که در تصویر می بینید، بخاطر نازک بودن پارچه ما یک لایه اضافه داخل آن گذاشتیم تا شال گردن ظاهر بهتری داشته پیدا کنید.

گام هفتم: دوختن را تمام کنید

پاکتی که برای باتری می سازید باید سبک باشد و ظاهر شال گردن را هم خراب نکند.

با توجه به اندازه باتری، یک مستطیل کوچک ببرید و آن را به یکی از طرف های کناری شال گردن بدوزید. برای افزایش عملکرد و گرمای شال، می توانید یک حلقه هم ببرید و آن را به همان سمت بدوزید. در حین دوختن حواستان باشد که از روی سیم ها رد نشوید. حالا مستطیلی که برای باتری دوختید را برگردانید و قسمت پایینی آن را هم بدوزید.

با اینکار برای باتری پاکتی درست کرده اید که مانع از افتادن باتری می شود، مگر اینکه لایه ها را از هم باز کنید.

حالا باید لایه بیرونی شال گردن را بدوزید. اگر با دیده شدن محل دوخت مشکلی ندارید، می توانید از روی این لایه بدوزید و کار را تمام کنید. اما اگر نمی خواهید دوخت ها دیده شوند می توانید لبه آن را تا به داخل تا کنید و بدوزید و بعد از اتمام دوخت، این لایه را برگردانید.

هنگام دوختن لایه بیرونی باید از سنجاق استفاده کنید. در انجام این مرحله دقت کافی بخرج دهید زیرا این قسمت کار بیشترین تاثیر را در ظاهر شال گردن دارد.

شال گردن گرمایشی آماده است

شال گردن گرمایشی شما آماده است. حالا یک شال گردن نرم، راحت و بسیار گرم دارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت: شال گردن حرارتی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت: شال گردن حرارتی بسازید
توضیح کوتاه
در این پست، نحوه ساخت یک شال گردن گرمایشی را میاموزید که با استفاده از آن می توانید در زمستان با خودتان گرما حمل کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : سوپ کدو حلوایی با پیاز سرخ شده بپزید... در این ساختنی دستور تهیه سوپ کدو حلوایی را یاد می گیرید. پخت سوپ کدو حلوایی بسیار ساده است و وقت زیادی نمی گیرد. روشی که برای پخت این سوپ استفاده میشو...
آموزش ساخت : مکعب LED بزرگ اما ساده بسازید... مکعب LED یکی از پروژه های محبوب بین علاقه مندان علم الکترونیک است. با این حال ساخت مکعب های LED بزرگ و طراحی مدار کنترل آنها برای بسیاری از مبتدی ها ک...
دستور تهیه : دسر سیب سرخ شده درست کنید اگر تابحال سیب سرخ شده را امتحان کرده اید، یک دسر خوشمزه را از دست داده اید. این دسر را می توانید کنار غذای اصلی یا برای میان وعده سرو کنید. سیب سرخ ش...
به ساده ترین روش کیف عینک چرم شیک بدوزید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک قاب عینک چرمی را یاد گرفته اید. ساخت یک قاب با ویژگی ها نیاز به مهارت های چرم دوزی نسبتاً پیشرفته دارد. در این پست آموزش س...
آموزش ساخت : برای کارگاه تان یک میز چرخدار بسازید... میز چرخدار یکی از وسایلی است که هر کارگاهی به آن نیاز دارد. فرقی نمی کند کارگاه نجاری، خیاطی، هنری یا هر کارگاه دیگری داشته باشید با این میز کارتان خی...
آموزش ساخت : با شاخه های گندم حلقه گل تزیینی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک حلقه گل تزیینی با شاخه های گندم را یاد می گیرید. از این حلقه گل می توانید به عنوان دیوارکوب تزیینی یا برای تزیین خانه در مهم...
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کاغذ باطله سوخت درست کنید

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید