لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / اخبار / جهان هولوگرافیک: آیا بعد سوم جهان توهم است؟

جهان هولوگرافیک: آیا بعد سوم جهان توهم است؟

فیزیکدانان آزمایش هولومتر در حال کار روی پرتوی لیزر هستند
فیزیکدانان آزمایش هولومتر در حال کار روی پرتوی لیزر هستند

باوجود تمام ارتباطات و وسایل و آپارتمان‌های عظیم الجثه یا هیولاها، همه ما می‌دانیم که کاراکترهای تلویزیونی و تمام زندگی آنها در یک صفحه دو بعدی خلاصه می‌شود اما هنگام تماشای فیلم اصلاً به این موضوع دقت نمی‌کنیم. آیا ما درباره جهان به ظاهر سه بعدی خودمان هم همین اشتباه را می‌کنیم؟

فیزیکدانان آزمایشگاه ملی فرمی‌با آزمایش هولومتر درصدد پاسخ به این سوال هستند که آیا فضای سه بعدی ما فقط یک توهم است. می‌توان تمام اطلاعات موجود در جهان – درباره تمام پدیده‌ها – را در یک بسته کوچک به اندازه پیکسل‌های طبیعی که بسیار کوچکتر از اتم است و دو بعد دارد، کدگذاری کرد.

کریگ هوگان از محققان آزمایشگاه فرمی‌می‌گوید: “می‌خواهیم بدانیم که آیا فضا زمان درست مثل ماده، یک سیستم کوانتومی‌است یا نه.” ماده حتی بعد از نزدیک شدن به صفر مطلق هم به تکان خوردن مثل یک موج کوانتومی‌ادامه می‌دهد. فضای دیجیتالی هم با همین روش، حتی در پایین ترین حالت انرژی هم ارتعاش تولید می‌کند.

با اندازه گیری “ناپایداری کواتومی‌فضا” – که می‌تواند به اندازه چند میلیاردم میلیارد یک ماده کوچک باشد – تداخل سنج هولوگرافی محدودیت جهان برای ذخیره اطلاعات را آزمایش می‌کند.

در خارج از شیکاگو و زیر زمین، یک جفت تداخل سنج کنار هم قرار گرفته اند. هرکدام از اینها یک پرتو لیزر یک کیلو واتی را در یک تیوب به یک قطبنده می‌فرستد و سپس دو بازوی عمود 40 متری را پایین می‌آورند. نور دوباره به قطبنده و جایی که دو پرتو با هم ترکیب شده اند، منعکس می‌شود. خروجی دو فوتودیود برای اندازه گیری ناپایداری هولوگرافیک فضا – زمان با هم همبسته و ترکیب می‌شوند. در صورت وجود هر گونه حرکتی در آن نقطه، در این روشنایی نوساناتی ایجاد خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :  سلول های خورشیدی قابل چاپ یک گام به بازار نزدیک تر شدند
تصویر شماتیک تداخل سنج‌های بکار رفته در این آزمایش
تصویر شماتیک تداخل سنج‌های بکار رفته در این آزمایش

تجزیه و تحلیل این نوسانات در نور برگشتی، به محققان مشاهده حرکت احتمالی قطبنده در یک مسیر خاص را می‌دهد. در اینصوت می‌توان گفت این نور برگشتی توسط ناپایداری فضا حمل شده است.

برای جلوگیری از تاثیرگذاری سایر منابع نوسانات، هولومتر با چنان فرکانس بالایی – میلیون‌های سیکل در ثانیه – نور را آزمایش می‌کند که بعید لست حرکت مواد طبیعی روی آن اثر بگذارند. علاوه براین، آزمایش طوری طراحی شده است که نویزهای منابع متعارف مثل امواج الکترومغناطیسی وسایل الکترونیکی نزدیک را شناسایی و حذف کند.

هارون چو عضو آزمایشگاه فرمی‌می‌گوید: “اگر نویزی پیدا کنیم که نتوانیم ان را حذف کنیم، یک حقیقت اساسی و تازه را درباره طبیعت کشف کرده ایم. اگر جواب این آزمایش مثبت باشد، یک مسیر تحقیقاتی کاملاً جدید در باب سوال چگونگی عملکرد فضا ایجاد می‌شود”. این تیم تحقیقاتی امیدوارند بتوانند اطلاعات مورد نیاز را در طول سال آینده جمع آوری کنند.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
آیا جهان یک هولوگرام است؟
توضیح کوتاه
آیا جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم هم دو بعدی است. محققان آزمایشگاه فرمی‌به دنبال پاسخ این سوال هستند.
نویسنده

در ساختنی بخوانید :

اخبار علمی : قدیمی ترین فسیل انسانی در اتیوپی کشف شد... دانشمندان در حین حفاری هایشان در کشور اتیوپی یک استخوان فک یا 5 دندان کامل را کشف کرده اند که متعلق به اولین انسان های اولیه است. این فسیل 2.8 میلیون ...
برای اولین بار با استفاده از خواص کوانتومی ،صدای اتم ضبط شد!... تنها یک روز از انتشار خبر استفاده از "اتم های مصنوعی" برای انجام کارهای خارق العاده با نور می گذرد، اما تازه نوبت به صوت رسیده است. در مقاله جدیدی که ...
ویدیو : اگر تخم مرغ را زیر دریا بشکنیم، چه اتفاقی می افتد؟... انستیتوی علوم دریایی برمودا اخیراً ویدیویی را منتشر کرده که نشان می دهد اگر تخم مرغ را زیر دریا بشکندی چه اتفاقی می افتد. حتماً انتظار ندارید همان اتف...
حیوان عجیب هفته : این حلزون پوسته ای از جنس آهن دارد!... در این پست از سری مقاله های " حیوان عجیب هفته " سراغ معرفی یک حلزون رفته ایم که پوسته ای از جنس سولفید آهن دارد. بله؛ این حلزون پوسته ای از جنس آهن دا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

نشان شرکت hp که به شکل هولوگرام به نمایش در آمده است

هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

هولوگرافی یا عکاسی هولوگرام یک تکنیک تصویر برداری است.این تکتیک به این صورت است که …

پاسخ دهید