لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / اخبار / گوگل به دنبال چیست ؟ پروژه رباتیک اسرار آمیز گوگل

گوگل به دنبال چیست ؟ پروژه رباتیک اسرار آمیز گوگل

شرکت‌های خریداری شده که در ژاپن و ایالات متحده قرار دارند و محصولات متنوعی را شامل می‌شوند: از روبات‌های انسان نما تا روبات‌های چندپا، روبات‌های حیوان نما برای ارتش و روبات‌های اسمبلی، سیستم‌های بینایی ماشینی (machine-vision systems) و دوربین‌های روباتیک.گوگل دنبال چه چیزی است؟ روبات انسان نمایی که از عینک گوگل استفاده می‌کند؟ یک سری حیوان روباتیک؟ یا فقط روبات صنعتی کارآمدتر؟
اندی روبین همچنان ساکت مانده است. وی مدیر بخش روباتیک کمپانی گوگل در پالو آلتوی کالیفرنیا و البته مخترع سیستم عامل هوشمند اندروید است. او فقط گفته است : این پروژه پیوست محصولات ابتدایی و ساده است اما گوگل یک چشم انداز ده ساله نیز دارد.

ارتش روباتیک
یکی ازهشت شرکت روباتیکی که گوگل تاکنون خریده است،که به گفته روبین انتظار می‌رود تعدادشان بیشتر شود، industry mainstay Boston Dynamics واقع در والتهام ماساچوست میباشد که تعداد زیادی روبات برای دارپا (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی) ساخته است. که شامل سریع ترین روبات چهارپا، چیتا و Big Dog که رباتی به شکل قاطر و بدون سر است که می‌تواند بارهای سنگین سربازان را حمل کند. این شرکت، همچنین دو ربات انسان نمای بسیار سریع دارد: Petman و Atlas droids.
شرکت Schaft واقع در توکیو که سازنده ربات‌های انسان نما به اندازه انسان و باقدرت می‌باشد، Meka و Redwood Robotics در فرانسیسگو که ربات‌های انسان نمای کوچک و ربات‌های صنعتی می‌سازند نیز در این فهرست جا دارند. گوگل همچنین ادراک صنعتی پالوآلتو را خریداری کرده است، نرم افزاری که به ربات‌ها دید دقیقی می‌دهد. و دو کمپانی دیگر در سانفرانسیسکوBot & Dollyو Autofuss که با هم روی حرکات اتوماتیک دوربین‌های فیلمبرداری برای ساخت جلوه‌های حرکتی، کار می‌کنند. و دست آخرهم Holomni در Mountain Viewکالیفرنیا که برای روبات‌ها چرخ می‌سازد.
تنها گوگل نیست که به صنعت رباتیک علاقه مند شده است. سال گذشته آمازون سیستم‌های Kivaرا به قیمت 750 میلیون دلار خرید. این سیستم‌ها سازنده ربات‌های چرخ داری هستند که جابجایی محصولات را در انبارهای بزرگ آسان می‌کنند. اپل نیز برای ربات‌های صنعتی پیشرفته 10.5 میلیون هزینه کرده است.
کریس ملهیش، رئیس آزمایشگاه روباتیک بریستول در انگلستان می‌گوید: ترکیب فناوری‌هایی که گوگل خریداری کرده است، به هیچ یک از روبات‌های درحال ساخت گوگل اشاره نمی‌کند. این کمپانی، تعداد زیادی از فناوری‌های زیربنایی در صنعت روباتیک را خریده است. داشتن فناوری ساخت روبات انسان نما به معنی ساخت اینگونه از روبات نیست. شکل انسان تنها یکی از فرم‌هایی است که یک روبات می‌تواند به خود بگیرد. با این فناوری‌های زیربنایی می‌توان هرچیزی ساخت، مثل تختخواب هوشمند یا یک ربات دستیار چرخدار برای سالمندان. برای گوگل ساختن روبات‌هایی که به کارخانه‌ها امکان تولید و بسته بندی محصولاتشان را می‌دهند، یک مسیر فرعی و کوتاه مدت است، رباتی شبیه به Baxter از Rethink Robotics در بوستون.
اما ویل جکسون از Engineered Arts در انگلستان، گمان می‌کند گوگل از روبات‌ها در موتورهای جستجو استفاده خواهد کرد تا به مردم امکان بازیابی سریع تر اطلاعات را در مراکز خرید و فرودگاه‌ها بدهد. او گفته است: شما هیچگاه با یک صفحه مانیتور صحبت نمی‌کنید، اما اگر یک انسان ماشینی با شما صحبت کند، به شما نگاه کند و لبخند بزند وضع فرق می‌کند.با توجه به اینکه گوگل همه چیز را درباره عادات و اولویت‌های تجاری ما می‌داند، یک روبات رابط خوبی د این زمینه است.
اسکات اکرت، مدیرعامل Engineered Arts گفته است: فعالیت‌های اخیر گوگل تحولات صنعت روباتیک را نشان می‌دهد. صنعت روباتیک در مراحل اولیه تغییر از یک بازار صنعتی صرف به فناوری ای پویا قرار دارد. این صنعت، صنعتی مهیج با آینده ای درخشان است.

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
گوگل به دنبال چیست ؟ پروژه رباتیک اسرار آمیز گوگل
توضیح کوتاه
گوگل اخیرا شروع به خرید شرکت‌های رباتیک زیادی نموده است، اما چرا ؟
نویسنده

در ساختنی بخوانید :

رباتی سازی جامعه ؛ وقتی ربات ها همه کاره می شوند... رباتی سازی یا رباتیفیکیشن (Robotification) ؛ این کلمه ابداع ما نیست اما ما قصد داریم در این پست تعریف روشنی از فرایند رباتی سازی جامعه در اختیارتان قر...
شبکه های عصبی گوگل می توانند تا 99.9 درصد اسپم ها را شناسایی کنند!... حدود یک دهه پیش ، هرزنامه یا اسپم (SPAM) پدیده ایمیل را به مرز نابودی کشاند. مسابقه سالم نگه داشتن اینباکس (inbox) حساب های ایمیل کاربران برای دو کمپا...
اخبار علمی : ربات های مینیاتوری به نگهداری از پل ها کمک می کنند... در ساختنی های قبلی خبر ساخت یک ربات زیرآبی را خواندید که به جلوگیری از قاچاق کمک میکرد. حالا دانشمندان موفق به ساخت ربات های مینیاتوری – به اندازه یک ...
برنامه گوگل برای حذف رانندگی انسان در 5 سال با اتومبیل خودکار... در این تابستان نمونه اولیه اتومبیل خودکار گوگل به جاده ها می آید. غول تکنولوژی این خبر را هفته پیش منتشر کرد. جاده های واقعی در دنیای واقعی. این اتومب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ربات امداد و نجات سوسکی به کمک شما در زیر آوار می شتابد !

ربات امداد سوسکی به کمک شما می شتابد !

حادثه خبر نمی‌کند! ممکن است هر کسی پس از یک زلزله شدید زیر آوار یک …

پاسخ دهید