خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!

آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!

تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام باشد ویا به هر صورت دیگر نیاز به منبع برق داشته باشید و در دسترس شما نباشد ؟ تا به حال فکر کرده اید چه می شد اگر وسیله ای وجود داشت که از گرمای آتش ،مستقیما برق تولید می کرد؟
این وسیله وجود دارد! و ساختنی طرز ساخت نوع بسیار ساده ای از این وسیله را به شما تقدیم می کند!
مهمترین جز در کل این پروژه دستگاهی است به نام Peltier Module
که با نام  TEC (ترمو کولر) شناخته می شوند. روی این قطعه کوچک 40 در40 میلیمتر مربع سفید رنگ از جنس سرامیک ،جایی است که جادو رخ می دهد! این دستگاه معمولا در لوازم  خنک کننده ی کوچک، مثل خنک کننده های نوشیدنی و چیلرهای جدید استفاده می شود.
یک Peltier module اساسا شامل یک صفحه سرامیکی ساندویچی شکل، یک فیلم فلزی باریک، یک نیمه رسانا، یک فیلم فلزی باریک دیگر و در نهایت یک صفحه سرامیکی الحاقی است. وقتی جریان برق به دو سیم بیرونی دستگاه اعمال می شود، گرما را از یک سمت به سمت دیگر منتقل می کند. یک سمت دستگاه خنک تر است در حالیکه سمت دیگر گرمتر می شود و در نتیجه یک اختلاف دما به وجود می آید.

با این حال، اگر برعکس این عمل اتفاق بیفتد یعنی اختلاف دما بر روی سطح peltier قرار بگیرد، مثل اینکه یک سمت بر روی منبع گرما قرار بگیرد و سمت دیگر بر روی منبع سرد، برق تولید خواهد شد. این روند با نام پدیده زبک (Seebeck Effect ) شناخته می شود.

در ساختنی بخوانید :  میزهای بدون استفاده را به میز لگو تبدیل کنید!

قدم اول: لوازم مورد نیاز

 • در اینجا بخشهای مورد نیاز برای ساخت این طرح آورده شده است:
 • ترمو کولر
 • دیود شاتکی
 •  پایانه های فنری
 •  نگه دارنده باتری قابل سارژ
 •  باتری های قابل شارژ
 •   دافع حرارت سی پی یو بزرگ
 •  مفتول مسی
 •  یک پوشش پلاستیکی کوچک
 •  سایر لوازم متناسب

قدم دوم: ساخت دستگاه

اولین قدم برای ساخت، لحیم کاری مدار است. در صورت نیاز، شما می توانید قبل از اینکه لحیم کاری را شروع کنید ، مدار را روی یک صفحه  نمونه قرار دهید. لطفا جهت کمک برای لحیم کاری به دیاگرام موجود در عکس ها مراجعه کنید.
برای وصل کردن peltier module به مخزن حرارتی، ما در یک درب قوطی کنسرو بزرگ، سوراخی به بزرگی یک اینچ ایجاد می کنیم. سپس peltier را بر مرکز سوراخ ایجاد شده مثل ساندویچ بین مخزن حرارتی و درپوش قرار می دهیم و از پیچ ها و سیم های نرم به منظور محکم کردن و بالا بردن ایمنی آنها استفاده می کنیم. گزینه دیگر برای وصل کردن مخزن حرارتی به peltier، استفاده از ماده حرارتی است، نوعی از چسب حرارتی رسانا. در نهایت هم لوله های کوچک حرارتی را که بر روی سیمهای peltier قرار دارد منقبض می کنیم تا جلوی گرما را بگیرد. برای حمل آسان تر، بخش کوچکی از پلاستیک را به اندازه مربع برش می دهیم و پایانه های فنری را به جعبه پیچ می کنیم. بعد از پیچ کردن آن، اقدام به لحیم کردن سیمها و اجزا می کنیم. به علاوه به پایانه های فنری می چسبانیم تا راحت تر بتوانیم سرهمش کنیم.
حالا که اطلاعاتی را در مورد این وسیله خواندید، احتمالا کنجکاو شدید تا بدانید ای مدار چطور کار می کند. به صورت مختصر و مفید که بگوییم،ابتدا Peltier module جریان برق را از اختلاف دما تولید می کند. یک سمت آن به شدت در معرض گرما است و سمت دیگر آن به تبادل کننده حرارتی متصل است. پره های آن را می بینید؟ اینها فقط برای زیبایی نیستند؛ بلکه برای بیشینه کردن سطح مقطع برای انتقال حرارت و خنک کردن این قسمت از دستگاه است. این شبیه به فلز سخت احاطه کننده سیلندر موترسیکلت عمل می کند.
سپس، جریان برق به دیود در مدار می رسد. دیود تنها اجازه می دهد تا جریان برق را از یک جهت به گردش در آید . اگر دیود در مدار قرار نگرفته باشد، آنگاه به دلیل ماهیت متناوب (سینوسی) برق تولیدی، باتری به خودی خود شارژ و سپس تخلیه می شود.
در نهایت، جریان برق به باتری می رسد و اگر ولتاژ ایجاد شده بیشتر از باتری باشد، شروع به شارژ کردن آن می کند.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : کوکی شکلاتی و کره ای درست کنید

قدم سوم : استفاده از دستگاه

برای استفاده از دستگاه، به راحتی سیم قرمز رنگ را به ولتاژ ورودی پایانه های فنری و سیم مشکی دستگاه را به پایانه زمینی متصل می کنیم. در نهایت، سیم مثبت باتری را به ولتاژ خارجی پایانه و سیم منفی را به دیگر پایانه زمینی متصل می کنیم. این مساله بسیار اهمیت دارد که به قطبیت سیمها هنگام متصل شدن توجه کنیم. دستگاه را بر روی منبع حرارتی قرار دهید به طوری که جهت درپوش به سمت پایین باشد. هنگامی که به درجه حرارت کافی رسید، یک مقداری از برق برای شارژ کردن باتری تولید خواهد شد. برای مطمئن شدن از اینکه دستگاه به دردستی کار می کند، ابتدا مقدار ولتاژ باتری قابل شارژ را اندازه بگیرید. بعد از مدت کوتاهی، دوباره ولتاژ آن را اندازه بگیرید، شما متوجه خواهید شد که ولتاژ آن افزایش یافته است.

قدم چهارم: حرف آخر

ممنون از اینکه ما را در این دستورالعمل یاری کردید. البته شما می توانید با توجه به نیاز های خودتان بخش های دیگری به این وسیله اضافه کنید،حتی ولتاژ خروجی این وسیله را با یک تنظیم کننده معمولی ولتاژ، به ولتاژی مناسب برای شارژ انواع وسایل الکترونیکی تبدیل کنید. ساختنی همه شما را به انجام و توسعه این پروژه دعوت می کند. ما چند ایده برای به روز رسانی کردن طرح وجود داریم:
باتری نمایش وضعیت شارژ
سازگاری یو اس بی
یک سوییچ برای روشن و خاموش کردن مدار
یک طراحی ظریفتر

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید.اگر شما این پروژه را توسعه دادید یا شما هم دوست دارید طرز ساخت ساختنی های دیگری را به بقیه یاد بدهید. مطلبی بنویسید و برای ما بفرستید تا به نام خودتان در وبسایت به نمایش بگذاریم !

خلاصه مطلب
قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!
عنوان مطلب
قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!
توضیح کوتاه
در این مقاله فرا می گیرید چگونه وسیله ای بسازید که به شکل مستقیم از آتش برق تولید کند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه چراغ قوه LED قدرتمند اما کوچک بسازید... ساخت چراغ قوه روش های مختلفی دارد و با وسایل متفاوتی ساخته می شود؛ از در بطری گرفته تا موتور و چرخ دنده! در این ساختنی هم یکی از روش های ساخت چراغ قوه...
آموزش ساخت : ویدیو پروژکتور مخصوص موبایل بسازید... خیلی کارها را میشود با گوشی هوشمند انجام داد؛ تماس تلفنی، گوش کردن به موسیقی، ساخت هولوگرام، عکاسی ماکرو و حتی ساخت میکروسکوپ. در این ساختنی دوباره سر...
حباب یخ زده درست کنید و عکس های زیبای زمستانی بگیرید... در این ساختنی ساده ترین روش برای درست کردن حباب یخ زده را یاد می گیرید. درست کردن حباب یخ زده هم سرگرمی جالبی است و هم می تواند سوژه بسیار خوبی برای ع...
سبد چوبی شیک و ارزان با طرح موجی بسازید اگر شما هم به ساخت وسایل آشپزخانه چوبی علاقه دارید، احتمالاً از این سبد خوشتان خواهد آمد. البته برای ساخت سبد چوبی با این روش باید ابزار نجاری داشته ب...
آموزش ساخت : مشکل داغ کردن لپ تاپ را با این روش حل کنید... مشکل داغ کردن لپ تاپ میتوانید دلایل مختلفی داشته باشد و هر کدام از این دلیل ها راهکار مخصوص خودش را دارند. یکی از دلایلی که میتواند باعث داغ کردن لپ ت...
ساعت دیجیتال چوبی بسازید و از طریق شبکه وای فای کنترلش کنید... ساعت های هوشمند متصل به اینترنت هر روز بیشتر طرفدار پیدا می کنند. اما پیدا کردن این ساعت ها با قیمت مناسب کار ساده ای نیست. به همین خاطر بهترین کار ای...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

یک دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید.
  ترموکولر رو از کجا میشه تهیه کرد؟

پاسخ دهید