خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!

آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!

تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام باشد ویا به هر صورت دیگر نیاز به منبع برق داشته باشید و در دسترس شما نباشد ؟ تا به حال فکر کرده اید چه می‌شد اگر وسیله ای وجود داشت که از گرمای آتش ،مستقیما برق تولید می‌کرد؟
این وسیله وجود دارد! و ساختنی طرز ساخت نوع بسیار ساده ای از این وسیله را به شما تقدیم می‌کند!
مهمترین جز در کل این پروژه دستگاهی است به نام Peltier Module
که با نام  TEC (ترمو کولر) شناخته می‌شوند. روی این قطعه کوچک 40 در40 میلیمتر مربع سفید رنگ از جنس سرامیک ،جایی است که جادو رخ می‌دهد! این دستگاه معمولا در لوازم  خنک کننده ی کوچک، مثل خنک کننده‌های نوشیدنی و چیلرهای جدید استفاده می‌شود.
یک Peltier module اساسا شامل یک صفحه سرامیکی ساندویچی شکل، یک فیلم فلزی باریک، یک نیمه رسانا، یک فیلم فلزی باریک دیگر و در نهایت یک صفحه سرامیکی الحاقی است. وقتی جریان برق به دو سیم بیرونی دستگاه اعمال می‌شود، گرما را از یک سمت به سمت دیگر منتقل می‌کند. یک سمت دستگاه خنک تر است در حالیکه سمت دیگر گرمتر می‌شود و در نتیجه یک اختلاف دما به وجود می‌آید.

با این حال، اگر برعکس این عمل اتفاق بیفتد یعنی اختلاف دما بر روی سطح peltier قرار بگیرد، مثل اینکه یک سمت بر روی منبع گرما قرار بگیرد و سمت دیگر بر روی منبع سرد، برق تولید خواهد شد. این روند با نام پدیده زبک (Seebeck Effect ) شناخته می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای میکروفون وایرلس FM بسازید

قدم اول: لوازم مورد نیاز

 • در اینجا بخشهای مورد نیاز برای ساخت این طرح آورده شده است:
 • ترمو کولر
 • دیود شاتکی
 •  پایانه‌های فنری
 •  نگه دارنده باتری قابل سارژ
 •  باتری‌های قابل شارژ
 •   دافع حرارت سی پی یو بزرگ
 •  مفتول مسی
 •  یک پوشش پلاستیکی کوچک
 •  سایر لوازم متناسب

قدم دوم: ساخت دستگاه

اولین قدم برای ساخت، لحیم کاری مدار است. در صورت نیاز، شما می‌توانید قبل از اینکه لحیم کاری را شروع کنید ، مدار را روی یک صفحه  نمونه قرار دهید. لطفا جهت کمک برای لحیم کاری به دیاگرام موجود در عکس‌ها مراجعه کنید.
برای وصل کردن peltier module به مخزن حرارتی، ما در یک درب قوطی کنسرو بزرگ، سوراخی به بزرگی یک اینچ ایجاد می‌کنیم. سپس peltier را بر مرکز سوراخ ایجاد شده مثل ساندویچ بین مخزن حرارتی و درپوش قرار می‌دهیم و از پیچ‌ها و سیم‌های نرم به منظور محکم کردن و بالا بردن ایمنی آنها استفاده می‌کنیم. گزینه دیگر برای وصل کردن مخزن حرارتی به peltier، استفاده از ماده حرارتی است، نوعی از چسب حرارتی رسانا. در نهایت هم لوله‌های کوچک حرارتی را که بر روی سیمهای peltier قرار دارد منقبض می‌کنیم تا جلوی گرما را بگیرد. برای حمل آسان تر، بخش کوچکی از پلاستیک را به اندازه مربع برش می‌دهیم و پایانه‌های فنری را به جعبه پیچ می‌کنیم. بعد از پیچ کردن آن، اقدام به لحیم کردن سیمها و اجزا می‌کنیم. به علاوه به پایانه‌های فنری می‌چسبانیم تا راحت تر بتوانیم سرهمش کنیم.
حالا که اطلاعاتی را در مورد این وسیله خواندید، احتمالا کنجکاو شدید تا بدانید ای مدار چطور کار می‌کند. به صورت مختصر و مفید که بگوییم،ابتدا Peltier module جریان برق را از اختلاف دما تولید می‌کند. یک سمت آن به شدت در معرض گرما است و سمت دیگر آن به تبادل کننده حرارتی متصل است. پره‌های آن را می‌بینید؟ اینها فقط برای زیبایی نیستند؛ بلکه برای بیشینه کردن سطح مقطع برای انتقال حرارت و خنک کردن این قسمت از دستگاه است. این شبیه به فلز سخت احاطه کننده سیلندر موترسیکلت عمل می‌کند.
سپس، جریان برق به دیود در مدار می‌رسد. دیود تنها اجازه می‌دهد تا جریان برق را از یک جهت به گردش در آید . اگر دیود در مدار قرار نگرفته باشد، آنگاه به دلیل ماهیت متناوب (سینوسی) برق تولیدی، باتری به خودی خود شارژ و سپس تخلیه می‌شود.
در نهایت، جریان برق به باتری می‌رسد و اگر ولتاژ ایجاد شده بیشتر از باتری باشد، شروع به شارژ کردن آن می‌کند.

در ساختنی بخوانید :  کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

قدم سوم : استفاده از دستگاه

برای استفاده از دستگاه، به راحتی سیم قرمز رنگ را به ولتاژ ورودی پایانه‌های فنری و سیم مشکی دستگاه را به پایانه زمینی متصل می‌کنیم. در نهایت، سیم مثبت باتری را به ولتاژ خارجی پایانه و سیم منفی را به دیگر پایانه زمینی متصل می‌کنیم. این مساله بسیار اهمیت دارد که به قطبیت سیمها هنگام متصل شدن توجه کنیم. دستگاه را بر روی منبع حرارتی قرار دهید به طوری که جهت درپوش به سمت پایین باشد. هنگامی‌که به درجه حرارت کافی رسید، یک مقداری از برق برای شارژ کردن باتری تولید خواهد شد. برای مطمئن شدن از اینکه دستگاه به دردستی کار می‌کند، ابتدا مقدار ولتاژ باتری قابل شارژ را اندازه بگیرید. بعد از مدت کوتاهی، دوباره ولتاژ آن را اندازه بگیرید، شما متوجه خواهید شد که ولتاژ آن افزایش یافته است.

قدم چهارم: حرف آخر

ممنون از اینکه ما را در این دستورالعمل یاری کردید. البته شما می‌توانید با توجه به نیاز‌های خودتان بخش‌های دیگری به این وسیله اضافه کنید،حتی ولتاژ خروجی این وسیله را با یک تنظیم کننده معمولی ولتاژ، به ولتاژی مناسب برای شارژ انواع وسایل الکترونیکی تبدیل کنید. ساختنی همه شما را به انجام و توسعه این پروژه دعوت می‌کند. ما چند ایده برای به روز رسانی کردن طرح وجود داریم:
باتری نمایش وضعیت شارژ
سازگاری یو اس بی
یک سوییچ برای روشن و خاموش کردن مدار
یک طراحی ظریفتر

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید.اگر شما این پروژه را توسعه دادید یا شما هم دوست دارید طرز ساخت ساختنی‌های دیگری را به بقیه یاد بدهید. مطلبی بنویسید و برای ما بفرستید تا به نام خودتان در وبسایت به نمایش بگذاریم !

خلاصه مطلب
قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!
عنوان مطلب
قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!
توضیح کوتاه
در این مقاله فرا می‌گیرید چگونه وسیله ای بسازید که به شکل مستقیم از آتش برق تولید کند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف... در این ساختنی آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای را یاد می گیرید. این نوع کیف موبایل بند بلندی دارد و به همین خاطر برای گردش های طولانی بسیار مناسب است. ض...
آموزش ساخت : با آردوینو تایمر آشپزخانه بسازید... اگر اهل آشپزی باشید، حتماً شما هم این تجربه را دارید : غذایتان را روی گاز گذاشته اید و سراغ کارهای دیگرتان رفته اید. مشغول کار هستید که یک دفعه بوی سو...
قهوه ساز مسافرتی درست کنید و از طعم قهوه لذت ببرید... اگر شما هم عادت دارید هربار که پیک نیک یا گردش می روید چند پودر قهوه فوری با خودتان ببرید، حتماً باید یک قهوه ساز مسافرتی برای خودتان درست کنید. نگران...
دستور تهیه : ترافل توت فرنگی با روکش شکلات درست کنید... ترافل توت فرنگی یکی از دسرهای محبوب بچه هاست که درست کردنش هم بسیار ساده است. با اضافه کردن یک روکش شکلاتی به ترافل توت فرنگی می توانید آن را خوش طعم ...
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید... اگر یک میز کهنه یا بدون استفاده دارید، بجای اینکه آن را دور بیاندازید یک میز تاشو با آن بسازید. همانطور که در تصاویر می بینید این میز بعد از تاشدن برا...
پریز هوشمند بسازید و وسایل برقی را با اینترنت کنترل کنید... زندگی کردن در خانه هوشمند آرزوی خیلی از ماست اما خرید تجهیزات لازم برای هوشمند کردن خانه هزینه بر است. به همین خاطر در ساختنی به پروژه های خانه هوشمند...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

یک دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید.
  ترموکولر رو از کجا میشه تهیه کرد؟

پاسخ دهید